10 000 zł kary za brak skrzynki pocztowej podczas wyborów korespondencyjnych

Zgodnie z przegłosowaną ustawą, wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym. Co nam grozi za brak skrzynki pocztowej, do której listonosze mają dostarczyć karty do głosowania?

Temat głosowania korespondencyjnego wywoła ogromną burzę w mediach społecznościowych. Wielu internautów pisało, że zwyczajnie nie posiada skrzynki pocztowej, do której Poczta Polska mogłaby dostarczyć kartę do głosowania, więc nie wezmą udziału w wyborach.

Okazuje się jednak, że obowiązek posiadania skrzynki pocztowej wynika z przepisu art. 40 ustawy o prawie pocztowym. W myśl przepisu właściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalnych oraz właściciele budynków mieszkalnych są obowiązani umieścić skrzynkę pocztową, która spełnia prawnie określone wymogi.

Przepisy regulują nawet, w jaki sposób ma być zamontowana skrzynka. W budynkach jednorodzinnych skrzynka pocztowa ma znajdować się przed drzwiami budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. Natomiast w budynkach wielorodzinnym, w których jest więcej niż 3 lokale, skrzynki powinny znajdować się w części ogólnodostępnej. Każdy lokal to oddzielna skrzynka pocztowa.

Zgodnie z rozporządzeniem z 2014 roku, skrzynka pocztowa musi być wykonana z odpowiedniego materiału oraz mieć określoną konstrukcję. Np. ma być pozbawiona ostrych krawędzi aby nie kaleczyć listonoszy.

Wymiary otworu wrzutowego również są uregulowane prawem. Minimalna szerokość to 230 mm ale nie więcej niż 280 mm, w przypadku gdy umożliwia wkładanie listów krótszą krawędzią. Natomiast do listów wkładanych dłuższą krawędzią szerokość ma wynosić od 325 mm do 400 mm. Wysokość otworu mieści się w granicach od 30 do 45 milimetrów. Konstrukcja otworu wrzutowego ma uniemożliwić wyjęcie przesyłki przez ten otwór.

Art. 127 ustawy o prawie pocztowym, jasno mówi, że karze podlegają podmioty, które nie realizują obowiązku posiadania skrzynki pocztowej lub ich skrzynka pocztowa nie spełnia wymagań. Karę wymierza się po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o niedotrzymaniu obowiązku posiadania skrzynki pocztowej. Wysokość kary wynosi od 50 do 10 000 zł, w zależności od szkodliwości czynu. Kara za brak skrzynki nakładana jest przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w drodze decyzji. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Czytaj także: „Obywatele powinni się zbuntować”.Cejrowski OSTRO o zakazach [WIDEO]

Zbliżające się wybory prezydenckie to świetny moment do sprawdzenia, kto nie wywiązał się z obowiązków posiadania skrzynki pocztowej. Pieniądze z kar na pewno przydadzą się budżetowi państwa w czasie spadających wpływów z podatków obrotowych.

Źródło: bezprawnik.pl, nczas.com

One thought on “10 000 zł kary za brak skrzynki pocztowej podczas wyborów korespondencyjnych

  1. Manipulujący faktami artykuł. TYTUŁ POWINIEN BYĆ WYRAZNIE MOWIACY O KARACH USTANOWIONYCH PRZEZ PRAWO POCZTOWE A TAK SUGERUJECIE IZ TO RZAD TAKIE PRAWO USTANOWIL I TO JESZCZE MOZE PIS??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *