ANDRZEJ DUDA PRZEGRA?

Andrzej Duda notuje ogromny spadek w najnowszym sondażu. Badania ws. drugiej tury pokazują, kogo prezydent powinien obawiać się najbardziej.

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar od 18 do 19 maja na reprezentatywnej próbie 956 mieszkańców Polski w wieku powyżej 18 lat. Urzędujący prezydent może liczyć na jedynie 39 proc. wyborców. To o 20 punktów procentowych mniej niż w przypadku kwietniowego badania.

Czytaj więcej: Maseczki zostaną zniesione!

Dobry wynik notuje Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej – zajmuje drugie miejsce w zestawieniu, zdobywając 18 proc. głosów. Trzeci jest bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia, który może liczyć na 15 proc. poparcie. Tym samym odnotował wzrost o 8 punktów procentowych.

Wzrost poparcie notuje także Krzysztof Bosak. Na kandydata Konfederacji zagłosowałoby 8 proc. wyborców – to o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim sondażu.

Znaczne spadki można zauważyć w przypadku Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia. Jak wynika z sondażu Kantar, lider PSL może liczyć na 3 proc. poparcia (spadek o 4 punkty procentowe), a kandydat Lewicy – 2 proc. (spadek o 3 punkty procentowe). Z kolei na Marka Jakubiaka zagłosowałoby 2 proc. wyborców, a na Stanisława Żółtka – co setny badany.

II tura

Gdyby doszłoby do drugiej tury, a rywalem Andrzeja Dudy był Rafał Trzaskowskim, obecnie urzędujący prezydent zdobyłby 48 proc. głosów. Trzaskowski może liczyć na 41 proc. poparcie.

Gorzej Andrzej Duda wypada w starciu z Szymonem Hołownią. Wówczas prezydenta wybrałoby 47 proc. Polaków, a Hołownię – 45 proc.

Najlepszy kontrkandydat dla Dudy to polityk Lewicy Robert Biedroń. W ewentualnej II turze może liczyć on na 35 proc. głosów. Na prezydenta zagłosowałoby ponad połowa Polaków (52 proc.).

W przypadku Władysława Kosiniaka-Kamysza lider PSL dostałby 39 proc. głosów. Dudę wybrałaby połowa Polaków.

Według sondażu Kantar, 78 proc. zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich 2020. – W stosunku do wyników sprzed miesiąca liczba osób deklarujących udział w wyborach wzrosła o 31 punktów procentowych, natomiast negatywnie nastawionych do wyborów spadła o 29 punktów procentowych – podkreślają autorzy raportu.

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *