Aplikacja „STOP COVID” Zatrzyma wirusa?

„STOP COVID – ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią” – Tak opisuje swój najnowszy wynalazek Ministerstwo Cyfryzacji.

Aplikacja na telefon monitoruje, z kim mieliśmy kontakt i powiadamia o fakcie, jeśli zetknęliśmy się z osobą, u której było zdiagnozowane zakażenie koronawirusem. Następnie informuje nas, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji. Ministerstwo apeluje o pobieranie aplikacji na telefon, bo jak twierdzi – im więcej osób ją pobierze, tym łatwiej będzie można kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa.

Jak działa aplikacja?

„Aplikacja składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich to moduł umożliwiający samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. To rozwiązanie oparte o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Drugi moduł – to skanowanie Twojego otoczenia i komunikowanie w przypadku ryzyka kontaktu z wirusem. Więcej o działaniu aplikacji STOP – COVID ProteGo Safe znajdziesz w zakładce Jak to działa. – podaje na swej stronie Ministerstwo Zdrowia.” Aplikacja jest bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna.

-Aplikacja ProteGo sama w sobie według mnie jest świetnym pomysłem. Przyznam, że w czasie największych obostrzeń, jakie miały miejsce w marcu i kwietniu stanowiła dla mnie poniekąd światełko w tunelu i byłam jej dużym zwolennikiem, nie wiedząc jeszcze, jak dokładnie będzie funkcjonować – tłumaczy Ewa Rosiecka, redaktor, politolog. – Przez krótki moment miałam ją nawet zainstalowaną, jednak po zapoznaniu się z nią i tym, w jaki sposób w rzeczywistości działa, w szybkim tempie się jej pozbyłam.

Ewa Rosiecka oceniła skuteczność aplikacji:

-Przede wszystkim nie jest skuteczna – aby mogła działać tak, jak powinna, wszyscy powinni mieć ją zainstalowaną, do tego rzetelnie każdego dnia odpowiadać na postawione w niej pytania, co, jestem przekonana, jest nierealne. Druga sprawa – „moje zaufanie do partii obecnie rządzącej jest na bardzo niskim poziomie i nie wyobrażam sobie udzielać tak prywatnych informacji, które według mnie mogłyby zostać wykorzystane w innym niż założonym celu. Myślę, że poziom zabezpieczeń tej aplikacji również może nie być zbyt wysoki, jednak na ten temat wolałabym się nie wypowiadać, ponieważ nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Podsumowując, jestem za aplikacją, ale z prawdziwego zdarzenia, z odpowiednim poziomem zabezpieczeń i dobrą skutecznością. W obecnej formie nie zainstaluję jej na pewno ani sobie, ani dziecku. – dodaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *