Aż tyle godzin koronawirus utrzymuje się na skórze!

Nowe odkrycie naukowców w sprawie koronawirusa. W trakcie badania japońscy naukowcy wskazali, że koronawirus może pozostawać na dłoniach ludzkich kilkakrotnie dłużej, niż wirus grypy typu A, który utrzymuje się na skórze przez niemal dwie godziny.

Naukowcy doszli do tych wniosków dzięki badaniom, podczas których obecność SARS-CoV-2 sprawdzali na dłoniach osób zmarłych na COVID-19 (w pierwszej dobie po zgonie). Obecność wirusa zauważono nawet po dziewięciu godzinach.

Badacze twierdzą, że najdłużej, bo aż 11 godzin, koronawirus utrzymywał się na skórze w postaci kropelek śliny. Umieszczając je tam – i badając czas obecności – naukowcy symulowali w ten sposób sytuację, w jakiej może się znaleźć skóra pacjenta chorego na COVID-19, który kaszle.

„Nasze badanie dowodzi, że w walce z epidemią koronawirusa kluczowa jest dbałość o higienę dłoni i częste ich mycie” – napisali we wnioskach autorzy badania. Zauważyli, że najskuteczniejsze w walce z wirusem są żele do dezynfekcji rąk, zawierające co najmniej 80 proc. alkoholu. Po umyciu nimi dłoni cząsteczki SARS-CoV-2 znikają po 15 minutach.

Japońscy naukowcy zauważają, że wskazanie czynników decydujących o czasie pozostawania koronawirusa na skórze dłoni wymaga dalszych badań, które uwzględnią wilgotność otoczenia i temperaturę. – Badania takie mogą dać odpowiedź na to, jakie czynniki wpływają na czas życia koronawirusa na skórze i innych powierzchniach – zauważyli autorzy studium.

Czytaj więcej: Wiemy, ile osób zmarło na Covid w województwie lubelskim

“El Mundo” przypomniał dotychczas wykonane badania, z których wynika, że koronawirus utrzymuje się cztery godziny na powierzchniach z miedzi, dobę na papierze, i nawet do trzech dni na powierzchni plastiku.

Źródło: Onet Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *