Bardzo groźna substancja w żelach antybakteryjnych!

Niektóre niezwykle przydatne w trakcie pandemii koronawirusa żele antybakteryjne zawierają groźny dla zdrowia i życia metanol. Substancja ta może wywołać ślepotę i śpiączkę.

Przed metanolem w żelach antybakteryjnych i płynach do dezynfekcji ostrzega amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Produkty zawierające metanol są też dostępne na rynku polskim.

FDA umieściła na swojej stronie listę niemal 70 produktów przeznaczonych do higieny rąk, których stosowania zdecydowanie nie poleca. Większość została wyprodukowana w Meksyku.

Agencja zwróciła uwagę na swojej stronie, że przypadkowe lub celowe spożycie środka zawierającego metanol prowadzi do ślepoty, śpiączki i śmierci.

Co więcej, na niecelowe połknięcie preparatu są przede wszystkim narażone dzieci. Po umyciu przez rodzica dłoni żelem antybakteryjnym mogą bowiem wkładać ręce do ust, co może doprowadzić do zatrucia, a w konsekwencji śmierci.

FDA ostrzega, że metanol jest groźny również wtedy, gdy preparat stosuje się zgodnie z zaleceniem, ponieważ substancja ta wchłania się przez skórę.

Czytaj również: Polska dostanie ponad 60 mld euro!

Należy zgłosić się do lekarza w przypadku zaobserwowania u siebie nudności, zawrotów głowy i problemów z widzeniem. 

Źródło: msn.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *