BEZKARNOŚĆ PLUS. PRAWNIK JEST W SZOKU!

Sejm zajmuje się kontrowersyjną ustawą Covidową, wyłączającą z odpowiedzialności polityków i urzędników, którzy swoje decyzje podejmowali w czasie pandemii koronawirusa. Prawnik komentuje!

Pierwotnie przepis brzmiał: „nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione”. Obecnie dyskutowana jest poprawka do ustawy mówiąca, że „nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione”. Cała opozycja jest przeciwna takiemu projektowi ustawy. Za tak brzmiącą ustawą nie zagłosuje również sojusznik PiS, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Natomiast Koalicja Obywatelska złożyła już nawet wniosek o odrzucenie ustawy w całości.

Czytaj więcej: HOŁOWNIA NAPISAŁ SPECJALNY LIST DO KACZYŃSKIEGO!!!

Bezkarność plus?

„Bezkarność plus” – tak nazywana jest coraz powszechniej kontrowersyjna ustawa. O jej skutki prawne zapytaliśmy Magdalenę Ryń, prawnika:

-Jest to projekt ustawy sygnowany przez PiS, w której urzędnicy będą zwolnieni z odpowiedzialności karnej. W przypadku lekarzy sytuacja jest odwrotna – odpowiedzialność ma być większa w czasie epidemii. Trudno jest więc zrozumieć dlaczego wyłącza się odpowiedzialność urzędników, którzy podejmują decyzje w czasie epidemii, a nie łagodzi się odpowiedzialności osób zajmujących się ratowaniem zdrowia i życia pacjentów – trafnie zauważa Magdalena Ryń. – Uważam, że jest to niezgodne z prawem. Po pierwsze prawo nie działa wstecz, a przynajmniej dotąd nie działało. Mam wrażenie, że przepis jest wprowadzony wyłącznie po to, by politycy nie odpowiadali za czyny popełnione w czasie epidemii. Po drugie ten przepis pozwoli na zalegalizowanie każdego bezprawia. Już tłumaczę o co chodzi. Każdy czyn będzie poparty argumentem walki z koronawirusem i interesem społecznym. Taki zapis szczególnie w państwie prawa jest niedopuszczalny, ponieważ sama władza zapewnia sobie tym przepisem polityczną bezkarność. Interpretując przepis, będzie on także usprawiedliwiał takie zachowanie jak np. usunięcie siłą kogoś ze sklepu. Tak jak powiedziałam na wstępie, uważam że ten przepis jest niedopuszczalny. Krzywdzi zarówno zwykłych obywateli, jak i lekarzy, którzy z pewnością więcej robią dla dobra społeczeństwa, niż politycy – dodaje prawnik Magdalena Ryń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *