BON TURYSTYCZNY! ZNAMY SZCZEGÓŁY

Od dzisiaj rodzice mogą aktywować bon turystyczny. To jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł, które będzie można przeznaczyć na opłacenie noclegu dzieci albo obozu czy kolonii. Jak uzyskać bon? Wyjaśniamy!

Już niedługo rodzice zaczną dostawać sms-em 16-cyfrowy numer, który wymienią na warte 500 zł usługi turystyczne.

Bon turystyczny w wysokości 500 zł będzie przysługiwał na dzieci i młodzież do 18. roku życia. Tysiąc złotych jednorazowego wsparcia otrzymają natomiast osoby niepełnosprawne do 26. roku życia. Takie szczególne potraktowanie tej grupy wynika, z tego, że w podróży musi towarzyszyć im ktoś bliski.

Nie na każdego 18-latka rząd da pieniądze. Wszystko zależy, kiedy obchodzi on urodziny. Jeśli przed datą wejścia w życie ustawy, czyli do 18 lipca, to skorzysta z bonu. Jeśli zaś świętował choćby dzień później, to niestety, ale wakacyjne 500 plus już się nie należy.

Za to z bonu skorzystają dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat. Jeśli rodzic uzyska prawo do świadczenia wychowawczego do 31 grudnia 2021 roku, to również będzie mu przysługiwało świadczenie w formie bonu.

Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu. Z wykorzystaniem bonu nie trzeba się spieszyć, bo będzie można go spożytkować aż do 31 marca 2022 r.

Jeśli dana osoba ma więcej niż jedno dziecko, to otrzyma jeden bon, którego wartość będzie odpowiadać liczbie dzieci. Zatem jeśli ktoś ma na przykład troje dzieci, to otrzyma bon w wysokości 1500 zł. Będzie mógł nim zapłacić raz albo kilka razy do wyczerpania kwoty bonu

Bon należy jedynie aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), a więc tej samej, za pomocą której rodzice wnioskują o comiesięczne świadczenie 500+.

W górnym menu wybieramy zakładkę „Ogólny” i przechodzimy do zakładki „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Bon zostanie aktywowany po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Po dokonaniu rejestracji na numer telefonu komórkowego dostaniemy 16-cyfrowy kod – i to właśnie będzie bon.

Bonu nie trzeba wykorzystywać całości „na raz”. Będzie można nim pokryć płatności na mniejsze kwoty. Aktualny stan środków można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: wybieramy z górnego menu zakładkę „Ogólny” i przechodzimy do zakładki „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”.

Od samego początku bon był pomyślany jako wsparcie z jednej strony dla rodzin z dziećmi, z drugiej – rodzimej branży turystycznej. Stąd przeznaczymy go wyłącznie na wypoczynek w kraju.

Firmy zaliczające się do grona przedsiębiorców turystycznych lub organizacji pożytku publicznego realizujących usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne same decydują, czy chcą, by klienci dokonywali zapłaty bonem. Jeśli tak, muszą się zarejestrować w systemie prowadzonym przez ZUS.

Czytaj więcej: PARA UPRAWIAŁA SEKS NA WIEŻY – NAGRANIE WYCIEKŁO DO INTERNETU!

Bonem będziemy mogli płacić m.in. za noclegi w hotelach, za wynajem kwater w ośrodkach wczasowych, gospodarstwach agroturystycznych. Środki te będą mogły być też wykorzystane przy opłacaniu kolonii, obozów harcerskich, sportowych czy rekreacyjnych dla dzieci.

Źródło: Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *