Co dalej z rządem? Co zrobi Zbigniew Ziobro? Ekspert odpowiada

Co stanie się z rządem Zjednoczonej Prawicy? Jak przebiegnie rekonstrukcja rządu? Jaka przyszłość czeka Zbigniewa Ziobro? Na te oraz inne pytania odpowiada nam w wywiadzie Doktor Anna Szwed Walczak z Katedry Myśli Politycznej Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Dlaczego pojawił się pomysł rekonstrukcji rządu? Przecież zmniejszenie ilości Ministerstw budzi niezadowolenie wśród polityków sprawujących funkcje ministerialne. Co się stanie z Ministrami, którzy odejdą?

ASW: Zapowiedź rekonstrukcji rządu pojawiła się jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Jednakże konsekwentnie wskazywano, że odbędzie się ona na jesieni. Dymisje złożone przez Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza skutkowały pewnymi zmianami, ale jednak nie oznaczały zapowiadanego „trzęsienia ziemi” w rządzie. Sama idea rekonstrukcji rządu ma kilka przyczyn: po pierwsze oficjalną – propagowaną przez polityków Zjednoczonej Prawicy – konieczność łączenia resortów w celu przyspieszenie procesu decyzyjnego i skuteczności działań Rady Ministrów, po drugie wizerunkową – likwidacja resortów i zmniejszenie kosztów funkcjonowania rządu w dobie kryzysu gospodarczego, po trzecie – podkreślenie dominującej pozycji Prawa i Sprawiedliwości w rządzie, gdyż w sytuacji redukcji resortów, to koalicjanci – Solidarna Polska i Porozumienie utracą po jednym z dwóch ministerstw gwarantowanych dotychczas umową koalicyjną. Obecnie Rada Ministrów liczy 24 ministrów oraz 20 resortów. W sierpniu deklarowano, że celem będzie redukcja liczby ministerstw do 12. Obecnie mówi się, że pozostanie maksymalnie 15 resortów, część zaś określa się mianem „superresortów”. Ministrowie, którzy utracą teki nie znikną z polskiej polityki, większość z nich jest posłami, część może trafić do Kancelarii Premiera, pamiętajmy, że zapowiadane są też zmiany w Kancelarii Prezydenta. Być może znajdą zatrudnienie w spółkach Skarbu Państwa. Należy pamiętać, że rekonstrukcja rządu, to nie tylko redukcja ministerstw, ale też liczby zatrudnionych w nich osób, w tym również wiceministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu.

Co wiemy na temat zmian personalnych, które nastąpią. Czy przesądzony jest powrót do rządu Jarosława Gowina i odejście między innymi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Uważa Pani, że ten ostatni wbił sobie gwóźdź do trumny głosowaniem w sprawie „piątki dla zwierząt”

ASW: Wśród resortów o których od dawna mówiło się o zmianie personalnej są Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Rolnictwa. W kontekście ostatnich wydarzeń i zawieszenia Jana Krzysztofa Ardanowskiego w prawach członka partii, możemy spodziewać się pewnej zmiany właśnie w Ministerstwie Rolnictwa. W zależności od ustaleń koalicyjnych niepewna jest też teka obecnego Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jeżeli do rządu powróci Jarosław Gowin, to teki może zostać pozbawiona Jadwiga Emilewicz. Kilka resortów ma zostać zlikwidowanych np. Ministerstwo Cyfryzacji, inne zaś połączone w sygnalizowane już „superresorty”, w tym kontekście wspominano choćby o planach utworzenie Ministerstwa Edukacji, Kultury i Szkolnictwa Wyższego. Jednakże są to pewne plany i domniemania, szczegóły będziemy znać za kilka dni. Możliwy jest jeszcze jeden scenariusz – rządu mniejszościowego i zachęcania członków Solidarnej Polski oraz Porozumienia do zmiany legitymacji partyjnej.

Czy sojusznicy Prawa i Sprawiedliwości zaakceptują to, że teraz dostaną jedynie po jednym resorcie?

ASW: Decyzje o redukcji resortów już zapadły, liderom Solidarnej Polski oraz Porozumienia pozostały negocjacje dotyczące wielkości resortów.

Czytaj więcej: SZOKUJĄCY SONDAŻ

 Jaka będzie dalsza przyszłość Zjednoczonej Prawicy? Zbigniew Ziobro „ukorzy” się przed Prezesem? A może czeka nas rozłam w Zjednoczonej Prawicy, rząd mniejszościowy i kolejne wybory? 

ASW: jeśli chodzi o przyszłość Zjednoczonej Prawicy, to myślę, że sojusznikom PiS bardzo zależy na jej utrzymaniu. Zerwanie koalicji, to nie tylko kwestia utraty wpływu na resorty, ale też na działania w terenie.
Wówczas budowa zaplecza organizacyjnego mniejszych partii będzie
znacznie utrudniona. Możemy dostrzec choćby koncyliacyjną aktywność
komunikacyjną polityków Solidarnej Polski w mediach społecznościowych.
Sama wczorajsza konferencja prasowa Ministra Ziobry o tym świadczy. Rząd mniejszościowy jest możliwy, ale nie sądzę, aby w najbliższych
miesiącach czekały nas przedterminowe wybory. Jeśli dojdzie do zerwania
umowy koalicyjnej, to część z polityków sojuszników PiS pozostanie w
klubie, a pozostali będą chcieli odzyskać zaufanie prezesa Jarosława
Kaczyńskiego.

Myśli Pani, że Zbigniew Ziobro może miec jakieś „haki” na polityków PiS w tym samego prezesa, które bedzie wykorzystywał w przypadku rozłamu w partii? 

Odpowiadając na Pana pytanie, to „haki”, „insynuacje” funkcjonują
w polityce od zarania dziejów. Myślę, że zanim lider mniejszej partii z
nich skorzysta będzie musiał mocno wykalkulować, czy będzie to
opłacalne, biorąc pod uwagę zarówno odpowiedzialność za partię jak i
własną karierę polityczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *