DRUGA FALA KORONAWIRUSA PEWNA

Mamy absolutną pewność, że druga fala zachorowań na koronawirusa zejdzie się z sezonem zakażeń na grypę. To pewne jak to, że po jesieni nastaje zima – mówi prof. Adam Antczak. Czeka nas paraliż służby zdrowia?

To, że na jesień druga fala epidemii COVID-19 zbiegnie się z sezonem grypowym w Polsce, jest ogromnym problemem dla Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG).

Duża liczba zachorowań na choroby grypopodobne spowoduje przeciążenie polskiego systemu zdrowia. Według OPZG, szczególnie o ochronie osób z grupy podwyższonego ryzyka przed grypą, warto pomyśleć już teraz.

-Warto zauważyć, że obie choroby zakaźne mają podobne objawy, a szczepienie przeciw grypie może ułatwić wykrycie COVID-19. Dodatkowo szczepieni na grypę pacjenci rzadziej zapadają również na wszelkie inne infekcje wirusowe, a nawet np. zwykłe przeziębienia – przekonuje Kacper Zarembski z OPZG.

Polacy niezbyt chętne szczepią się na grypę. Na przełomie 2019 i 2020 r. zaszczepiono tylko 1,04 proc. dzieci do 4 lat, 1,39 proc. w wieku 5-14 lat, 1,80 proc. wieku 15-64 lat i 15,06 proc. Polaków po 65. roku życia.

-W tym przypadku warto zauważyć, że wyszczepialność u osób starszych jest większa, dzięki 50 proc. refundacji szczepionek dla osób powyżej 65 lat. Niestety, nadal jest to zbyt niski wskaźnik – mówi Zarembski.

-Ponadto, niepokojąca jest również bardzo niska wyszczepialność wśród dzieci. Dlaczego? Oczywiście maluchy z reguły nie odczuwają poważnych skutków zachorowania, ale to właśnie dzieci są najczęstszym nośnikiem wirusa. Jest coś jeszcze. Wysoki procent szczepień wśród dzieci powoduje, że liczba wizyt lekarskich w sezonie grypowym spada nawet o połowę – przekonuje prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. -Pytanie jeszcze tylko jaki pandemia przyjmie scenariusz, jak wiele będzie zachowań? Liczymy na to, że będzie to epidemia pełzająca, ale tu nie ma pewności. Dlatego szczepiąc się na grypę, chronimy się przed czarnym scenariuszem – dodaje profesor.

Czytaj więcej: MULTIKINO SIĘ OTWIERA!

Jak mówi medyk, dobrym pretekstem do szczepienia jest też sama grypa. Co roku zakaża się nią do 30 proc. dzieci i ok. 10 proc. dorosłych. Samych zachorowań na grypę w Polsce jest między wrześniem a połową kwietnia ok. 4,5 mln. – Szacuje się, że w Polsce umiera z tego powodu ponad 6 tys. osób – podsumowuje profesor.

Źródło: www.money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *