Dyspensa dla wiernych!

Biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak udzielił wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Zwolnienie obowiązuje do 28 listopada. Wcześniej, w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, takich rekomendacji udzieliła także Konferencja Episkopatu Polski.

Biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zareagował na komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki w związku z epidemią koronawirusa w Polsce zaapelował o wręczanie dyspensy osobom niemogącym uczestniczyć we mszy św. Do rekomendacji przychylnie odniósł się biskup Edward Dajczak.

Zwolnienie obowiązuje do 28 listopada. Zostało udzielone osobom w podeszłym wieku lub z objawami infekcji, takimi jak kaszel, katar czy podwyższona temperatura. Z dyspensy mogą też skorzystać wierni, którzy czują trudny do pokonania lęk przed zakażeniem albo osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach żółtej i czerwonej strefy.

Duchowny mówił, że zwolnienie oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Bp Dajczak zachęca do modlitwy osoby, które skorzystały z dyspensy. Przypomina również o radiowych, telewizyjnych i internetowych transmisjach z nabożeństw. Wcześniej dyspensę od obowiązku uczestniczenia w mszy św. wydał metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Czytaj więcej: Srogie obostrzenia na Bogdance! Będziecie zaskoczeni!

Biskup koszalińsko-kołobrzeski wydał również inne zarządzenia. Zaapelował, aby umożliwić wiernym możliwość korzystania z komunii na rękę. Z kolei w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny radzi, aby indywidualnie nawiedzać cmentarze. Koronawirus spowodował również, że w diecezji nie odbędzie się w tradycyjnej formie kolęda. Zamiast tego mieszkańcy mają być zapraszani do kościoła na mszę w mniejszych grupach.

Źródło: WP Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *