Dziecięcy cmentarz odnaleziony w trakcie budowy drogi!

119 grobów, w większości dzieci. – Z pewnością możemy powiedzieć, że byli ubodzy – ocenia archeolożka Kataryna Oleszek, badająca cmentarz z XVII wieku, odkryty podczas budowy drogi ekspresowej S19.

Cmentarz znajduje się w miejscowości Jeżowe. Archeolodzy spodziewali się takiego odkrycia, chociaż przyznają, że sam charakter cmentarza był dla nich dużym zaskoczeniem.

– To jest cmentarz przykościelny, związany z pierwszą parafią, która była tutaj erygowana w 1603 roku. Mamy na to źródła pisane. W tej chwili mamy 119 pochówków szkieletowych. Zdarzają się tam pochówki dorosłych, ale przypuszczam, że dzieci jest około 70-80 procent. Tę liczbę określi dokładnie antropolog, ja nie potrafię na podstawie szkieletu określić, czy to wyrośnięte dziecko, czy dorosły. Ale bardzo dużo dzieci jest naprawdę malutkich, w tym noworodków – mówi Kataryna Oleszek z firmy archeologicznej Arkadia, nadzorującej prace przy budowie S19.

To właśnie liczba dzieci wśród pochowanych na cmentarzu zaskakuje. Jak przyznaje Oleszek, to bardzo nietypowa sytuacja. – Być może natrafiliśmy na takie miejsce na cmentarzu, gdzie chowano najmłodszych, albo po prostu taka była umieralność dzieci w tym miejscu – zastanawia się Kataryna Oleszek.

– Musimy stosować wszelkie środki ostrożności, musimy pracować z jak największą delikatnością i dbałością o szczegóły. Po pierwsze po to, żeby niczego nie przeoczyć, a po drugie te kości są bardzo kruche – tłumaczy Oleszek.

Czytaj również: Wybory w Lublinie – galeria zdjęć i statystyki!

Na razie nie wiadomo, czy osoby pochowane na przykościelnym cmentarzu to ofiary jednej z epidemii, które wieki temu przechodziły przez tereny Polski. – Tak naprawdę jesteśmy na razie na początku tych badań, czekamy na informacje, które przekaże nam antropolog. Jeśli to była epidemia, to na pewno będzie to widać w kościach – podkreśla archeolożka.

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *