Erasmus Student Network Polska jest częścią największej organizacji studenckiej w Europie. Jej głównym celem jest wspieranie i promowanie mobilności w ramach międzynarodowych programów wymiany, takich jak Erasmus. O działaniu organizacji rozmawiamy z przewodniczącą ESN UMCS Dominiką Simonienko.

Jesteście jedną z największych organizacji studenckich. Czym się zajmujecie i kto może do was dołączyć?
Naszym głównym celem wspieranie i promocja mobilności wśród studentów i absolwentów w ramach międzynarodowych programów wymiany na studia bądź staże, takich jak w ramach Erasmus+. Działamy na UMCS w ramach jednej z największych stowarzyszeń studenckich w Europie – Erasmus Student Network – co oznacza działalność w 39 państwach, ponad 500 organizacji ESN na różnych uczelniach wyższych i ponad 14 000 członków w całej Europie! Między innymi wspieramy studentów programu Erasmus w trakcie ich pobytu w obcym kraju poprzez organizację różnych wydarzeń kulturalnych i społecznych. Nasze motto to “Students helping students”, jednak oprócz pomocy studentom pomagamy też sami sobie – nasi członkowie mają szansę rozwijać swoje umiejętności i zdolności zdobywać doświadczenie i budować karierę zawodową. To także szansa na szkolenie się z zakresu finansów, zarządzania projektami, public relations i wiele innych. ESN UMCS to również ludzie – zawieranie przyjaźni tych lokalnych i tych międzynarodowych, oraz możliwość poznania osób z różnych części Polski, poprzez wyjazdy szkoleniowe organizowane przez ESN Polska (obecnie online). Może dołączyć do nas każdy student, dla którego studia to za mało i mimo obecnej sytuacji, nie chce pozostać w zamknięciu, a pragnie dalej się rozwijać. Stąd też hasło rekrutacji “Zostań bohaterem”, bo to od nas samych zależy, czy zatrzymamy się w miejscu wraz z rozwojem pandemii, czy będziemy dalej dążyć w rozwijaniu siebie – a ESN daje taką możliwość.

Czy pandemia koronawirusa nie przeszkadza wam w codziennym funkcjonowaniu?
Z pewnością ograniczyła z jednej strony organizację wydarzeń i samo funkcjonowanie ESN w formie stacjonarnej. Myślę, że każda z organizacji bądź innych stowarzyszeń boryka się z podobnym problemem.
Jeden problem można również zamienić na korzyść – daje to multum szans uczestnictwa w różnych webinarach, szkoleniach czy spotkaniach online, na których to nie tylko ESN UMCS, ale także sekcje ESN z innych miast Polski spotykają się i szkolą swoje umiejętności i poszerzają wiedzę. Działamy w zmienionej formie – w sieci, jednak nasze tempo funkcjonowania nie zmniejszyło się. Jest to też swojego rodzaju ułatwienie – nasze spotkania odbywają się online na ten moment, co daje możliwość kontaktu z członkami będącymi w różnych częściach Polski czy nawet świata.
Czytaj więcej: Znany lektor i wykładowca UMCS bezpodstawnie oskarżony!
Czym ta ESN UMCS wyróżnia się na tle innych organizacji studenckich? Dlaczego warto do was dołączyć?
Każdy z naszych członków poprzez specyfikę działania – m.in. wsparcie studentów programu Erasmus+ poszerza swoją wiedzę o nowe horyzonty, poznaje kulturę innych państw, zawiera międzynarodowe przyjaźnie dzięki flagowemu projektowi “Mentor”, gdzie każdy student Erasmus otrzymuje polskiego studenta, który pełni rolę montoringową na początku pobytu w Polsce. Często takie relacje przeradzają się w wieloletnie przyjaźnie, co mogę podać na swoim przykładzie. Dzięki ESN UMCS poznałam wspaniałych ludzi z Turcji, Włoch, Hiszpanii, czy nawet Azerbejdżanu! Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o rozwoju zdolności językowych – angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego i innych poprzez kontakt z osobami wielu narodowości. Myślę, że to są takie wskaźniki, którymi to nasz ESN znacznie wyróżnia się na tle innych – kultura, język, przyjaźnie.
Dzięki przyjaźni zawartych w ESN jeden z moich kolegów pojechał nawet do Turcji w odwiedziny kolegi, który był na Erasmusie na UMCS i był jego Mentorem, a to jest jedna z wielu historii.
Więcej informacji na temat rekrutacji znajdziesz tutaj
