Festiwal Utajone miasto/Otwarte miasto

Od 17 sierpnia do 17 października potrwa festiwal Utajone miasto/ Otwarte miasto. Magiczne wydarzenie już przyciągnęło wielu turystów. Przygotowaliśmy specjalną fotorelację.

-Zgodnie z tegorocznym hasłem oraz z powodu pandemii zamiast na otwarty wernisaż i spacer szlakiem instalacji, zapraszamy na samodzielne odkrywanie prac.- napisano na oficjalnej stronie na Facebooku Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej OTWARTE MIASTO Festival of Art in Public Space OPEN CITY


Źródło: OPEN CITY

„W pierwotnym założeniu wystawa „Utajone miasto” miała stać się rewersem festiwalu „Otwarte miasto”. Oba wydarzenia miały ze sobą korespondować, wchodzić w spór, wzajemnie dopowiadać się, uzupełniać i komentować. Wystawa „Otwarte miasto” miała być przede wszystkim gestem skierowanym w sam środek życia społecznego, wychylać się w przyszłość, antycypować ledwie wyłaniające się znaki nowych światów. – mówi organizator Zbigniew Libera. – Natomiast zatopiona w parkową niespieszność wystawa „Utajone miasto” – skierowana zaś w czas długiego trwania, w historyczną refleksyjność, namysł, medytację, przywoływać obrazy przeszłości, odsłaniać kolejne warstwy naszego dziedzictwa. Koronawirusowe ograniczenia sprawiły, że musieliśmy zmodyfikować nasze plany – ubolewa organizator Zbigniew Libera- W efekcie, zamiast dwóch dużych festiwali proponujemy artystom i mieszkańcom Lublina jeden skromniejszy: „Utajone miasto/Otwarte miasto”. Inaczej niż dotychczas musimy zorganizować i otworzyć wystawę: zamiast manifestacji obecności sztuki w przestrzeni publicznej podczas wernisażowego pochodu ulicami Lublina, odbędą się skromne otwarcia poszczególnych prac. Wystawa „Utajone miasto/Otwarte miasto” ujawniać się będzie w kolejnych odsłonach, tajemniczo i niespodziewanie.

Organizator wspomniał również o artystach, których zobaczymy na scenie:

-Festiwal „Utajone miasto/Otwarte miasto” rozegra się w zabytkowym Ogrodzie Saskim i w wybranych przestrzeniach historycznego centrum Lublina. W parku chcemy stworzyć otwartą dla wszystkich wystawę sztuki współczesnej. W mieście kurator tegorocznego festiwalu Zbigniew Libera zapyta o miejsce artysty we współczesnym świecie, inspirując się samotną akcją tureckiego performera Erdema Gündüza.Prace zaprezentują : Janusz Bałdyga, Zuzanna Janin, Piotr Skiba, Krzysztof Bednarski, Barbara Gryka, Wojciech Bąkowski, Jerzy Kosałka, Piotr Lutyński, Bohdan Ruciński, Grzegorz Drozd, Alexandre Perigot, Adam Rzepecki, Zbigniew Libera i Jerzy Zyśko. – powiedział.

Samym wydarzeniem emocjonują się również lublinianie. O zdanie na temat festiwalu zapytaliśmy studentkę, która wybrała się na wydarzenie:

-Festiwal Miasto otwarte /utajone jest to połączenie dwóch przeciwstawnych koncepcji miasta. Jednego skłaniającego do refleksji, zastanowienia się nad sensem życia i drugiego wchodzącego w sam środek funkcjonowania w społeczeństwie, patrzącego w przyszłość – tłumaczy studentka lubelskiej uczelni, Monika Witkowska. – Postanowiłam się wybrać na ten festiwal z wielu powodów. Osobiście uwielbiam sztukę i wszystkie jej przejawy, dlatego jestem ciekawa jak artyści podejdą do tego tematu. Z drugiej strony może to być okazja do tego, aby na chwile zwolnić i zastanowić się nad swoim życiem – dodaje.

Czytaj więcej: ZAKAŻENIA NA WESELU NA LUBELSZCZYŹNIE!!!

Przegotowaliśmy specjalną fotorelację podsumowującą pierwszy dzień festiwalu. Autorem zdjęć jest Krzysztof Radzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *