Od 17 sierpnia do 17 października potrwa festiwal Utajone miasto/ Otwarte miasto. Magiczne wydarzenie już przyciągnęło wielu turystów. Przygotowaliśmy specjalną fotorelację.
-Zgodnie z tegorocznym hasłem oraz z powodu pandemii zamiast na otwarty wernisaż i spacer szlakiem instalacji, zapraszamy na samodzielne odkrywanie prac.- napisano na oficjalnej stronie na Facebooku Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej OTWARTE MIASTO Festival of Art in Public Space OPEN CITY

Źródło: OPEN CITY
„W pierwotnym założeniu wystawa „Utajone miasto” miała stać się rewersem festiwalu „Otwarte miasto”. Oba wydarzenia miały ze sobą korespondować, wchodzić w spór, wzajemnie dopowiadać się, uzupełniać i komentować. Wystawa „Otwarte miasto” miała być przede wszystkim gestem skierowanym w sam środek życia społecznego, wychylać się w przyszłość, antycypować ledwie wyłaniające się znaki nowych światów. – mówi organizator Zbigniew Libera. – Natomiast zatopiona w parkową niespieszność wystawa „Utajone miasto” – skierowana zaś w czas długiego trwania, w historyczną refleksyjność, namysł, medytację, przywoływać obrazy przeszłości, odsłaniać kolejne warstwy naszego dziedzictwa. Koronawirusowe ograniczenia sprawiły, że musieliśmy zmodyfikować nasze plany – ubolewa organizator Zbigniew Libera- W efekcie, zamiast dwóch dużych festiwali proponujemy artystom i mieszkańcom Lublina jeden skromniejszy: „Utajone miasto/Otwarte miasto”. Inaczej niż dotychczas musimy zorganizować i otworzyć wystawę: zamiast manifestacji obecności sztuki w przestrzeni publicznej podczas wernisażowego pochodu ulicami Lublina, odbędą się skromne otwarcia poszczególnych prac. Wystawa „Utajone miasto/Otwarte miasto” ujawniać się będzie w kolejnych odsłonach, tajemniczo i niespodziewanie.
Organizator wspomniał również o artystach, których zobaczymy na scenie:
-Festiwal „Utajone miasto/Otwarte miasto” rozegra się w zabytkowym Ogrodzie Saskim i w wybranych przestrzeniach historycznego centrum Lublina. W parku chcemy stworzyć otwartą dla wszystkich wystawę sztuki współczesnej. W mieście kurator tegorocznego festiwalu Zbigniew Libera zapyta o miejsce artysty we współczesnym świecie, inspirując się samotną akcją tureckiego performera Erdema Gündüza.Prace zaprezentują : Janusz Bałdyga, Zuzanna Janin, Piotr Skiba, Krzysztof Bednarski, Barbara Gryka, Wojciech Bąkowski, Jerzy Kosałka, Piotr Lutyński, Bohdan Ruciński, Grzegorz Drozd, Alexandre Perigot, Adam Rzepecki, Zbigniew Libera i Jerzy Zyśko. – powiedział.
Samym wydarzeniem emocjonują się również lublinianie. O zdanie na temat festiwalu zapytaliśmy studentkę, która wybrała się na wydarzenie:
-Festiwal Miasto otwarte /utajone jest to połączenie dwóch przeciwstawnych koncepcji miasta. Jednego skłaniającego do refleksji, zastanowienia się nad sensem życia i drugiego wchodzącego w sam środek funkcjonowania w społeczeństwie, patrzącego w przyszłość – tłumaczy studentka lubelskiej uczelni, Monika Witkowska. – Postanowiłam się wybrać na ten festiwal z wielu powodów. Osobiście uwielbiam sztukę i wszystkie jej przejawy, dlatego jestem ciekawa jak artyści podejdą do tego tematu. Z drugiej strony może to być okazja do tego, aby na chwile zwolnić i zastanowić się nad swoim życiem – dodaje.
Czytaj więcej: ZAKAŻENIA NA WESELU NA LUBELSZCZYŹNIE!!!
Przegotowaliśmy specjalną fotorelację podsumowującą pierwszy dzień festiwalu. Autorem zdjęć jest Krzysztof Radzki.




