Firma brata Szumowskiego dostanie dotacje! Sprzeda lek komu zechce!

Umowy OncoArendi Therapeutics z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nie zawierają klauzuli komercjalizacji w Polsce. Oznacza to, że firma Marcina Szumowskiego mimo państwowych dotacji może sprzedać wynaleziony lek komu chce – ustaliła „Rzeczpospolita”.

W ciągu ostatnich ośmiu lat spółka OncoArendi Therapeutics (jej prezesem jest brat ministra zdrowia) samodzielnie lub w konsorcjum otrzymała ponad 187 mln zł dofinansowania na 11 projektów badawczych. Ich celem było znalezienie nowego leku na rzadkie choroby – m.in. szpiczaki mnogie, astmy, sarkoidozy, idiopatycznego włóknienia płuc. Jeśli go znajdzie, nie będzie to jednak polski lek – w umowach z NCBR firma nie zadeklarowała komercjalizacji, czyli wdrożenia w kraju, choć mogła za to uzyskać więcej punktów, stając do konkursu o dotację – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Umowy OncoArendi Therapeutics z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nie zawierają klauzuli komercjalizacji w Polsce. Oznacza to, że firma Marcina Szumowskiego mimo państwowych dotacji może sprzedać wynaleziony lek komu chce – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Firma nie pozostała bierna i odpowiedziała „Rzeczpospolitej”.

„Spółki biotechnologiczne koncentrują się na odkrywaniu nowych leków (cząsteczek) i sprzedaży większemu partnerowi branżowemu praw własności intelektualnej do tych cząsteczek. Natomiast ze względu na wysokie koszty takiego przedsięwzięcia rzadko samodzielnie wprowadzają taki lek na rynek i rzadko czerpią przychody bezpośrednio z jego sprzedaży” – stwierdziło OncoArendi w odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej”.

Czytaj również: 10 tysięcy norek do uboju w obawie przed koronawirusem!

„Pośrednio spółki biotechnologiczne osiągają przychody z komercjalizacji leku na rynku poprzez tantiemy. Celem spółki OncoArendi Therapeutics jest rozwój i sprzedaż praw do cząsteczek na kluczowych rynkach, w tym UE i USA” – dodała firma.

Źródło: Onet.pl

One thought on “Firma brata Szumowskiego dostanie dotacje! Sprzeda lek komu zechce!

  1. Pan Paweł Kukiz „na żebrach” dla chorych polskich dzieci, a Polacy ( z większą zawartością żydowskiego DNA ) lekką ręką 187 mln. zł. na spółkę w której brat ministra zdrowia jest prezesem?
    Celem spółki OncoArendi Therapeutics jest rozwój i sprzedaż praw do cząsteczek na kluczowych rynkach, w tym UE i USA”.
    Ile zarobią na leku, który sprzedadzą komu zechcą?
    O tym cisza.
    W Polin wszystko jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *