25 maja do szkół powrócą dzieci. MEN przygotowało wytyczne dla dyrektorów i nauczycieli. Informuje w nich o sposobie prowadzenia zajęć i konsultacji dla uczniów.
W klasach od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej uruchomione zostaną zajęcia opiekuńcze. Nad najmłodszymi uczniami opiekę będą sprawować nauczyciele nauczania początkowego. Co więcej, częściowo będą oni realizować również podstawę programową.
Wraz z zakończeniem lekcji opiekę nad dziećmi przejmą nauczyciele, którzy pracują w szkolnych świetlicach.
Okazało się, że informacja o tym, że dzieci nie powrócą w tym roku do szkół jest błędna. Nauka zdalna ma potrwać do 7 czerwca, ale nie podjęto jeszcze decyzji, czy nauka stacjonarna zostanie przywrócona do 8 czerwca.
Podstawowe zalecenia GIS, MZ i MEN:
- W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
- W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
- Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m(1 uczeń – 1 ławka szkolna).
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
Czytaj również: KIDAWA-BŁOŃSKA ODPADA Z WYŚCIGU O PREZYDENTURĘ! KTO JĄ ZASTĄPI?
Nauczyciele mają prawo oceniać uczniów za ich aktywność, wykonywanie pracy w kształceniu na odległość. Na tej podstawie odbędzie się wystawienie ocen końcowych. Minister dodał, że rząd reaguje i pomaga gminom, w którym brakuje sprzętu czy dzieci i nauczyciele borykają się z problemami technicznymi.
Żródło: gov.pl