Ubezpieczenie na życie jest produktem finansowym, który zapewnia ochronę na wypadek śmierci bliskiej osoby. Decydując się na wariant rozszerzony, możesz też zabezpieczyć się na wypadek przewlekłej choroby, pobytu w szpitalu czy operacji. Dostępne są też polisy ochronno-inwestycyjne, które pomagają w gromadzeniu kapitału na emeryturę. Jak działają takie ubezpieczenia?
Czym jest ubezpieczenie na życie i jaki ma zakres ochrony?
Polisa na życie do spółki z ubezpieczeniem mieszkania oraz OC komunikacyjnym są trzema najważniejszymi i najczęściej wybieranymi produktami ochronnymi. Chociaż to ostatnie jest obowiązkowe, dwa pierwsze możesz wykupić, ale nie musisz. Dlatego decyzja o tym, czy chcesz mieć poczucie bezpieczeństwa, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli już ją podejmiesz, musisz też określić swoje potrzeby i możliwości finansowe. Pomogą Ci one wybrać odpowiedni wariant:
- podstawowy – zapewniający wypłatę świadczenia w przypadku śmierci współmałżonka lub rodzica,
- rozszerzony – chroniący w wybranym przez Ciebie zakresie, w przypadku poważnej choroby, nieszczęśliwego wypadku, operacji chirurgicznej i innych zdarzeń związanych z twoim życiem lub zdrowiem.
Warianty rozszerzone są częścią oferty każdego towarzystwa, które proponuje ubezpieczenie na życie. Jednak w przeciwieństwie do podstawowych, różnią się między sobą i to często znacząco. Istotne jest, że o ich zakresie i wysokości składek decyduje Twój wybór. Jeśli zechcesz zabezpieczyć się przed zachorowaniem na raka czy cukrzycę lub planujesz wykupienie ubezpieczenia po zawale serca, możesz dokonać takiego wyboru. Z jednej strony zapewni Ci on optymalną ochronę. Z drugiej – znacząco wpłynie na warunki ubezpieczenia i wysokość wypłat.
Jak działa polisa na życie?
Ochrona, jaką zapewnia polisa na życie, nie różni się od tej proponowanej w innych typach ubezpieczeń. Podjęcie przez Ciebie decyzji co do charakteru ubezpieczenia i włączonych do niego rozszerzeń jest pierwszym krokiem do sfinalizowania umowy. Polisa na życie to ubezpieczenie, które jest dostępne na www.rankingubezpieczennazycie.pl. Dlatego bez problemu porównasz oferty, wybierzesz tę najlepszą i sfinalizujesz umowę.
Ochrona ubezpieczyciela rozpoczyna się w chwili dopełnienia formalności i trwa do momentu wygaśnięcia umowy lub wypowiedzenia jej przez jedną ze stron. Powodów tego drugiego może być wiele, od znalezienia korzystniejszej oferty, przez zaleganie ze wpłatą składek, po zmiany warunków ubezpieczenia. W przypadku każdej polisy na życie obowiązuje też okres karencji. Jeśli wybierzesz wariant podstawowy, to:
- po upływie okresu karencji w przypadku twojej śmierci rodzina otrzyma 100% odszkodowania bez względu na to, jak dawno podpisałeś umowę,
- nie otrzymasz odszkodowania w przypadku choroby, wypadku, uszkodzenia ciała itp.,
- ochrona będzie aktywna tylko wtedy, gdy będziesz regularnie opłacać składki,
- jeśli wcześniej zrezygnujesz z ubezpieczenia na życie, wpłacone środki przepadną,
- aby otrzymać odszkodowanie, uposażeni muszą wystąpić z wnioskiem do ubezpieczyciela,
- wypłata odszkodowania po Twojej śmierci następuje w czasie 30 dni od chwili zgłoszenia jej do ubezpieczyciela,
- Twoi bliscy nie zapłacą podatku od tej kwoty.
W przypadku wariantu rozszerzonego obowiązują podobne zasady wypłaty świadczeń. Różnica polega jednak na tym, że ubezpieczyciel precyzyjnie określa, jaki procent maksymalnej SU dostaniesz w przypadku poszczególnych zdarzeń. Po zaistnieniu zdarzenia musisz wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie i odpowiednio go udokumentować.