Jakie informacje o Trzaskowskim zniknęły z Wikipedii przed wyborami?

Rafał Trzaskowski, jako polityk Platformy Obywatelskiej, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta RP, ma rozbudowaną stronę w internetowej encyklopedii Wikipedia. Przed wyborami informacje o nim pojawiały się i znikały.

Przed wyborami prezydenckimi doszło do kolejnej zmiany.

„Jego matka była tajną współpracowniczką Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Justyna” – ten fragment zniknął z Wikipedii, choć zawierał nawet link do materiału źródłowego. Autor edycji zamieścił krótko komentarz: „było już wyjasniane” (pisownia oryginalna – przyp. red.).

Zajmowała się tym „Gazeta Polska”, a konkretniej – redaktor Maciej Marosz, który był autorem tekstu „Jak TW Justyna opowiadała SB o Tyrmandzie i Amerykanach. Autolustracja Trzaskowskiego pominęła historię matki”.

Matka Rafała Trzaskowskiego, kandydata na fotel prezydenta stolicy, była tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Justyna. Meldowała bezpiece o kontaktach z dyplomatami USA muzyków i ludzi zajmujących się jazzem – Jerzego Matuszkiewicza, Leopolda Tyrmanda czy Romana Waschki. Jej pierwsza teściowa była kapitanem UB, teść – pułkownikiem LWP, a inni z bliskich działali na wysokich szczeblach PZPR. Rafał Trzaskowski dumnie przedstawiał w internecie swoją rodzinę i jej zasługi, określając tę prezentację jako „autolustracja”. Ominęła ona jednak rodowe związki z komunizmem – pisał w 2018 roku. 

Czytaj również: Test na COVID-19 wykrywa inną chorobę!

O swojej matce Teresie Trzaskowskiej kandydat na prezydenta Warszawy wspomniał tylko przy prezentacji w Internecie jej dawnego zdjęcia. Tymczasem jak wynika z akt IPN, Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała ją w 1960 r. jako tajnego współpracownika działającego pod ps. Justyna. Trzaskowską interesował się kontrwywiad PRL ze względu na jej kontakty z dyplomatami USA, a w szczególności z figurantem akt SB, I sekretarzem ambasady tego kraju w Warszawie Thomasem Donovanem – można było przeczytać w „Gazecie Polskiej”. 

Źródło: msn.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *