Jutro wracają obowiązkowe szczepienia dla dzieci! Zalecenia resortu zdrowia oraz GIS

Od 18 kwietnia w Polsce wraca obowiązek szczepień ochronnych dla dzieci, poinformował rzecznik rządu Wojciech Andrusiewicz.

Według statystyk około jedna trzecia wszystkich zakażeń następuje w placówkach opieki medycznej, mimo tego rząd w czasie pandemii podejmuje taką decyzję. „Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych.” – powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Chodzi głownie o szczepienia dzieci po porodzie, o obowiązkowe szczepienia dzieci do 2 roku życia oraz jeśli zachodzą ku temu inne medyczne przesłanki.

„Dodatkowo zalecamy, żeby szczepić przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie. To jest bardzo ważna rzecz, bo dużo chorób płuc, to nie tylko choroby płuc po COVID-19, ale również po grypie. Jeżeli zaszczepimy się przeciwko grypie, może to nas uchronić przed powikłaniami w zakresie chorób płuc.” – zauważył Andrusiewicz.

Placówki medyczne podczas obowiązkowych szczepień będą musiały zachować szczególne środki ostrożności. Chodzi nie tylko o obowiązek noszenia odzieży ochronnej, zakrywanie twarzy czy dezynfekcję rąk ale również regularne odkażanie wszelkich powierzchni, umawianie się na szczepienia indywidualnie na konkretną godzinę, by unikać stykania się ludzi w przychodniach, przeprowadzanie szczepień w oddzielnych pomieszczeniach, gdzie inni nie mają dostępu.

Zalecany jest też wcześniejszy telefoniczny wywiad medyczny z opiekunem dziecka. Szczepienie będzie można przeprowadzić tylko w sytuacji, jeżeli nie występują epidemiologiczne czynniki ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 u dziecka oraz u jego opiekunów lub innych domowników.

Czytaj także: Nie nosił maseczki, teraz grozi mu 30 tysięcy zł kary

Czy jeśli rodzice w trosce o swoje dzieci będą odmawiać szczepień podczas trwania pandemii, to posypią się kary administracyjne od sanepidu? O tym podczas wystąpienia nie było mowy.

Źródło: PAP, rmf24.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *