Konferencja Premiera dot. epidemii. Cały kraj w żółtej strefie!

Kilka minut po 14 rozpoczęła się konferencja Premiera i Ministra Zdrowia. Politycy mówili o nowych obostrzeniach i nowej strategii walki z koronawirusem. Cały kraj znajdzie się w żółtej strefie!

-Dziś mięliśmy rekordowa liczbą zakażeń 4280. Z tego wynika, że podwojenie liczby zakażeń bedzie następowało co 3 dni. Chcemy wypłaszczać liczbę zakażeń. Zmarło 76 osób – 68 miało poważne choroby współistniejące. Liczba łóżek zajętych przez osoby z Covid to 4138. Liczba dostępnych łóżek wynosi ponad 9 tys. Na pewno zwiększymy jeszcze tę liczbę o kilka tysięcy. Sytuacja jest bezpieczna. Chcemy działać wyprzedzająco i zwiększać liczbę łóżek. Mamy około 500 wolnych respiratorów. – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier wspomniał o nowych obostrzeniach obowiązujących od soboty:

-Mija 7 miesięcy od pierwszych obostrzeń. Dziś musimy zmierzyć się z druga falą w sposób zdecydowany, wykorzystując nasze wcześniejsze doświadczenia i doświadczenia innych krajów. Strefa żółta będzie obowiązywać na całym kraju. Od przestrzegania zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem. To spowolni rozprzestrzenianie się koronawirusa. Maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych – maksymalna liczba gości do 75 osób. W restauracji jedna osoba na 4 metry. Wydarzenia kulturalne 25% w przestrzeni zamkniętych i 100 osób w plenerze. Robiliśmy wszystko, żeby była dostępność łóżek i nadal wszystko będziemy robić, żeby być krok przed epidemią

-Udział zgonów w przedziel wiekowym bardzo różny. Covid atakuje ludzi starszych – nasze mamy, naszych dziadków. Powyżej 65 roku życia łączyny udział zgonów przekracza 10%. Zachęcam seniorów do przemieszczania się tylko wtedy, gdy to konieczne. Dla osób powyżej 90 roku życia śmiertelność oscyluje wokół 25%. Proszę o dokonywanie właściwej oceny, czy może dojść do spotkania. Apelujemy o dystans maseczki i utrzymywanie zasad sanitarnych.

Nastepnie głos zabrał minister Zdrowia Adam Niedzielski.

– Przyszedł czas zmiany strategii walki z koronawirusem. Głównym wyzwaniem jest eskalacja zachorowań. Zmieniamy strategie postępowania z koronawirusem, Więcej łóżek, więcej respiratorów. Więcej lekarzy walczących z Covid. Musimy poprawić koordynacje dotyczącą przemieszczania się pacjenta. Zwiększy się udział lekarzy POZ w walce z Covid. Zadaniem lekarzy będzie kierowanie na izolacje domową i opieka związana z udzielaniem teleporady po 6-7 dniu kwarantanny.

Niedzielski wytłumaczył z czym wiążą się nowe obostrzenia.

Konsekwencją rozszerzenia żółtej, jest wprowadzenie obostrzeń na cały kraj. W sobotę zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie. Lokale otwarte do 22, zmniejszenie do 75 uczestników imprez (nie będzie obowiązywać już od tej soboty) i maseczki. Szpitale 3 poziomu będą szpitalami hybrydowymi, które będą odpowiedzialne za leczenie wszystkich pacjentów z koronawirusem. Będą się one nazywały szpitalami koordynacyjnymi. Liczba łóżek w wyniku tej operacji zwiększy się o 4 tysiące. Będzie 16 takich szpitali. 1 w każdym województwie.

Niedzielski wspomniał również o zadaniach lekarzy rodzinnych.

-Kierowanie do izolacji domowej, kierowanie do izolatorium – z tego każdy lekarz rodzinny będzie mógł korzystać. Lekarz POZ jest zobowiązany udzielić pomocy. Każda praktyka ograniczenia pomocy jest potępiana przez lekarzy rodzinnych.

Czytaj więcej: Zachorowała na Covid! Opisuje, co przeżyła! Tragikomedia w III aktach

Jakie obostrzenia grożą nam na Wszystkich Świętych?

-Cmentarze objęte są nakazem noszenia maseczek. Na kolejnym posiedzeniu rządu, będziemy o tym się zastanawiać, co dalej z 1 listopada – tłumaczył Adam Niedzielski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *