Koronawirus na banknotach przetrwa 28 dni!!!

Według badań koronawirus może w chłodnym i ciemnym środowisku przetrwać na banknotach, telefonach i innych przedmiotach do 28 dni. Wyższe temperatury znosi krócej – twierdzi telewizja CBS News, powołując się na australijską Organizację ds. Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty (CSIRO).

Koronawirus może pozostać na powierzchni banknotów znacznie dłużej, niż do tej pory uważano.

Telewizja CBS zaznaczyła, że jej pracownicy australijskiego instytutu testowali długowieczność SARS-CoV-2 w ciemności w trzech temperaturach. Wraz z jej wzrostem spadały wskaźniki przeżywalności.

Naukowcy zauważyli, że w temperaturze 20 stopni Celsjusza SARS-CoV-2 był niezwykle wytrzymały na gładkich powierzchniach – takich jak telefony komórkowe i inne ekrany dotykowe. Przetrwał 28 dni na szkle, stali i banknotach – wylicza CBS.

Z badań wynika, że przy temperaturze 30 stopni C. wskaźnik przeżycia spadł do siedmiu dni, a przy 40 stopniach C. do zaledwie 24 godzin.

Naukowcy potwierdzili, że na porowatych powierzchniach, jak bawełna, wirus utrzymywał się krócej. Do 14 dni w najniższych temperaturach i przez mniej niż 16 godzin w najwyższych.

Magazyn medyczny „Virology Journal” zauważa jednak uwagę, że SARS-Cov-2 może być obecny na nieporowatych powierzchniach „znacznie dłużej” niż wykazały wcześniejsze badania. Przypisywano mu żywotność do czterech dni.

Trevor Drew, dyrektor australijskiego ośrodka specjalizującego się w przygotowaniach do chorób (CDP) zauważył, że badanie obejmowało suszenie próbek wirusa na różnych materiałach przed ich przetestowaniem, przy użyciu „niezwykle czułej” metody. Pozwoliło to wykryć ślady żywego wirusa zdolnego do infekowania kultur komórkowych.

-Nie oznacza to, że taka ilość wirusa byłaby w stanie kogoś zarazić – zaznaczył Drew.

Czytaj więcej: Szumowski ma koronawirusa (teraz naprawdę)

Przestrzegał jednak, że jeśli ktoś był „nieostrożny i dotykał te materiały, a następnie polizał ręce lub dotknął oczu lub nosa, mógł zarazić się nawet po upływie dwóch tygodni od ich zainfekowania.

Źródło: RMF FM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *