Koronawirus – nowe objawy!

Nowe objawy Koronawirusa? – wirusolog komentuje!

„Koronawirus może przyczyniać się do wystąpienia wysypki na błonach śluzowych wewnątrz jamy ustnej” – Tak twierdzą hiszpańscy naukowcy.

– Mieliśmy kontakt z tysiącem pacjentów i żaden nie miał takich objawów – opowiada prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM we Wrocławiu. Z czego wynikają różnice między pacjentami w Polsce i w Hiszpanii?

Zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zauważyli lekarze ze szpitala uniwersyteckiego Ramon y Cajal w Madrycie. 21 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 rozwinęło wysypkę skórną. Okazało się, że u 6 z nich zmiany wystąpiły również na błonach śluzowych jamy ustnej. Wysypka pojawiła się po ok. dwóch tygodniach od wystąpienia innych, typowych dla COVID-19 objawów, takich jak kaszel czy gorączka.

Wnioski z badań zostały opublikowane w medycznym czasopiśmie „JAMA Dermatology”:

„Pomimo coraz częstszych doniesień o wysypkach skórnych u pacjentów z COVID-19, ustalenie diagnozy etiologicznej jest trudne. Obecność wysypki na błonach śluzowych wewnątrz jamy ustnej jest silną wskazówką i sugeruje raczej etiologię wirusową niż np. reakcję na lek” – podkreślają naukowcy.

Według prof. Krzysztof Simona, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM we Wrocławiu, zmiany w jamie ustnej u pacjentów z COVID-19 można wytłumaczyć na kilka sposobów. Mogły obyć one skutkiem tlenoterapii. – U takich osób może dochodzić do wysychania i podrażnienia błony śluzowej – tłumaczy prof. Simon.

Po dłuższym okresie choroby albo kuracji mocnymi lekami w organizmie mogą wystąpić braki niektórych mikroelementów, co może objawić się w postaci wysypki – również w jamie ustnej.

Czytaj więcej: Z nożem i pistoletem na policjantów

Jednak do tej pory ani profesor Simon, ani nikt z jego zespołu nie miał okazji obserwować takich objawów u pacjentów z Polski.

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *