Koronawirus. Wzrost przemocy domowej

Eksperci alarmują, obowiązkowa izolacja sprzyja wzrostowi przemocy domowej. Odnotowuje się coraz więcej takich zgłoszeń.

Bardzo często ofiary przemocy są teraz zamknięte w domach razem ze swoimi oprawcami. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci. Wzrasta liczba telefonów od dzieci dotkniętych przemocą. Zgłoszenia są często w nocy, kiedy wszyscy domownicy pójdą już spać.

-„Mamy bezprecedensową sytuację, w której wiele dzieci i kobiet żyjących w rodzinach dotkniętych przemocą, nie jest w stanie opuścić domu czy mieszkania.” – w rozmowie z TVN24 potwierdziła rzeczniczka UNICEF Polska dr Monika Kacprzak.

-„W krajach, w których panuje pandemia, wiemy, że ten wzrost liczby zgłaszanych przypadków jest od kilkunastu procent do kilkudziesięciu procent. W Hiszpanii to nawet 30-procentowy wzrost zgłaszanych przypadków przemocy domowej na telefony zaufania i do służb, głównie na policję.” – powiedziała też.

-„Jeśli Twój dom nie jest bezpieczny i obawiasz się, że Twoi bliscy mogą zrobić Ci krzywdę – zwróć się po pomoc. Przemoc ze strony partnera lub innej bliskiej osoby jest przestępstwem. Nikt nie ma prawa bić, grozić, upokarzać ani w żaden inny sposób naruszać praw drugiego człowieka. Prawo i instytucje państwowe są po to, aby nas chronić. (…) Stan epidemii i jego konsekwencje dla naszej wolności osobistej nie mogą powodować, że osoby zagrożone przemocą domową zostaną pozostawione bez niezbędnego wsparcia”- powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Czytaj także: Rodziny rządzących dostaną opiekę zdrowotną dla VIP? Zadbali o siebie gdy pojawił się „pacjent 0”

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich współpracując z ekspertami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracowało „Plan awaryjny”, który zawiera najważniejsze informacje o możliwościach uzyskania pomocy osobom doświadczającym przemocy domowej w czasach pandemii.

Źródło: UNICEF Polska, TVN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *