LUBLIN: Stan zdrowia pacjenta, który jako pierwszy w Polsce otrzymał osocze ozdrowieńca, poprawia się z każdym dniem

Pierwszy w Polsce pacjent, który otrzymał osocze ozdrowieńca nie gorączkuje, jest wydolny oddechowo, wyniki jego badań są coraz lepsze. Mężczyzna poddany leczeniu osoczem ozdrowieńca znajduje się w SPSK1 w Lublinie.

– Ogólny stan pacjenta się poprawił. Nie gorączkuje, jest pełna wydolność oddechowa. Widzimy poprawę również w badaniach laboratoryjnych, dlatego, że mamy spadek parametrów zapalnych, a także lepsze wyniki morfologii. Są to dla nas bardzo cenne wskaźniki, które mówią, że stan pacjenta się poprawia – informuje szef kliniki chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie, prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Pierwszy w Polsce przypadek podania choremu na koronawirusa osocza ozdrowieńca, miał miejsce we wtorek popołudniu. Podano mu je w okresie narastania objawów, ale jeszcze przed wystąpieniem niewydolności oddechowej. Lekarze obserwują polepszanie się wyników pacjenta z COVID-19 od momentu przetoczenia osocza.

– Aczkolwiek doskonale zdajemy sobie sprawę, że jego stan przed momentem przetoczenia osocza, zmierzał w naprawdę złym kierunku. Nawet, gdybyśmy wzięli pod uwagę tę koncepcję, to wiemy, że pacjent sam nie wyzdrowiałby w takim tempie. A tutaj natychmiast następnego dnia i z każdą kolejną dobą widzimy poprawę, z czego się bardzo cieszymy – mówi prof. Tomasiewicz.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie po raz pierwszy przyjęło osocze od ozdrowieńca tydzień temu. – Dzisiaj mamy trzech chętnych. W poniedziałek kolejnych trzech. Po majówce ma zgłosić się czternaście policjantów. Naprawdę ogromnie się z tego cieszymy z odzewu ozdrowieńców – mówi Elżbieta Puacz, dyrektor RCKiK w Lublinie.

Czytaj także: Szkoły i przedszkola zamknięte do 24 maja! Jest komunikat rządowy

RCKiK w Lublinie zwraca się z Apelem do ozdrowieńców, aby zgłaszali się na oddanie osocza potrzebnego w leczeniu chorych.

Źródło: Kurier Lubelski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *