„Ludzie nie zarażają się na ulicy, tylko na imprezach” – Szumowski

Minister zdrowia w porannym wywiadzie zapowiedział również refundację szczepionki na grypę. Za darmo zaszczepić będą się mogli medycy i seniorzy. Minister wspomniał również czy możliwy jest scenariusz Polski jako czerwonej strefy.

Łukasz Szumowski potwierdził, że resort wciąż weryfikuje swoje oczekiwania, co do kolejnych fal koronawirusa. – Teraz coraz więcej ekspertów mówi, że COVID-19 zachowuje się inaczej niż sezonowa grypa – powiedział Szumowski.

Minister zaznaczył, że nie obawia się załamania służby zdrowia w związku z coraz większą liczbą zarażonych koronawirusem Polaków. Jego zdaniem problem pojawiłby się przy 7-9 tys. osobach chorych aktywnie, przebywających w szpitalach. – Jeśli liczba chorych potrajałaby się co kilka dni, byłbym bardzo zaniepokojony – dodał.

-Ludzie nie tyle, co zaczęli zarażać się na ulicy, co na imprezach. Widzimy, że ta epidemia się regionalizuje, szczególnie w miejscach, gdzie są duże wesela, duże rodziny – powiedział Szumowski pytany o największe ogniska zakażeń na COVID-19.

Łukasz Szumowski był pytany także o nowe powiaty, które znajdą się w żółtych i czerwonych strefach w związku z obostrzeniami dotyczącymi koronawirusa. Dziś zostaną podane te powiaty, które będą spełniały kryteria.

-Nie widzimy, żeby to się rozlewało na całą Polskę. Z tego co wiem, liczba tych powiatów będzie podobna – powiedział minister zdrowia. Jak dodał, jedyny moment, gdy cała Polska zostałaby czerwoną strefą, to moment niewydolności służby zdrowia.

Czytaj więcej: SZOK KORONAWIRUS PRZENOSI SIĘ NA JEDZENIU!

Szumowski potwierdził również refundację szczepień na grypę sezonową. Szczepienia nie będą obowiązkowe, ale Ministerstwo zaproponowało darmowe szczepionki dla medyków i osób starszych.

Źródło: Onet Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *