Maseczki jednak skuteczne? Znamy wyniki badań!

Przeprowadzane w różnych częściach świata badania sugerują, że prawidłowe noszenie maseczek, może skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Sprawdzaniem ich skuteczności zajęli się naukowcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze badanie zostało przeprowadzone w niemieckiej Jenie. Władze tej miejscowości nałożyły na mieszkańców obowiązek noszenia osłon ust i nosa w transporcie publicznym i sklepach. Nakaz wszedł w życie 6 kwietnia. Po wprowadzeniu obowiązkowych masek liczba nowych infekcji spadła prawie do zera – napisali w raporcie naukowcy, którzy pracowali w Niemczech i Danii.

„Dzienne tempo wzrostu liczby infekcji po wprowadzeniu maseczek wynosiło 2-3 proc. To bardzo niski odsetek, w porównaniu do pierwszych dni epidemii w Niemczech, gdzie średnie stopy wzrostu wynosiły ponad 50 proc. Można zatem przypuszczać, że efekt byłby jeszcze lepszy, gdyby obowiązek noszenia maseczek wprowadzono wcześniej” – piszą eksperci w raporcie.

Wyniki badań przeprowadzonych w Ameryce pokazały, że noszenie osłony twarzy było najskuteczniejszym środkiem ograniczającym transmisję koronawirusa. Następnie było to zachowanie dystansu i unikanie wspólnych obszarów w miejscach publicznych. Spośród osób, które nie nosiły osłon ust i nosa 81 proc. zostało zarażonych, podczas gdy wśród osób, które używały maseczek wskaźnik ten wynosił 56 procent.

Naukowcy z uniwersytetów w Cambridge i Greenwich wykazali, że nawet domowe maseczki mogą przyczynić się do ograniczenia transmisji koronawirusa SARS-CoV-2, jeśli tylko nosi je wystarczająco dużo osób. Zgodnie z wynikami, jeśli maseczki nosi ponad 50 proc. społeczeństwa, współczynnik R wirusa jest mniejszy lub równy 1. Oznacza to, że liczba infekcji z czasem spadnie, a nie będzie rosła jak w przypadku, gdy nie podejmujemy żadnych środków zapobiegawczych – pisze portal Onet.

Czytaj również: Sasin zaproponował PKW wykorzystanie już wydrukowanych pakietów wyborczych!

Naukowcy zgodnie twierdzą, że noszenie maseczek, nawet przy braku objawów dwa razy skuteczniej zapobiega transmisji wirusa, niż noszenie maseczki tylko przez osoby, które mają objawy choroby.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *