Ministerstwo kupi szczepionkę! Podajemy jej cenę!

Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19 – mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zauważył, że nasz kraj ma duży wpływ na negocjacje i zakup szczepionki na poziomie Unii Europejskiej. Pierwsza umowa na zakup już została podpisana, trwają rozmowy z kolejnymi producentami. Znamy cenę!

Podczas konferencji przed siedzibą ministerstwa Andrusiewicz był zapytany, czy doniesienia z Wielkiej Brytanii o wstrzymaniu badań nad szczepionką przeciw COVID-19 (po tym, jak u jednej z osób uczestniczącej w testach wykryto objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego) opóźnią jej pojawienie się na rynku i czy jest to jedyna szczepionka, której zakup rozpatrujemy.

Rzecznik zapewnił, że szczepionka przeciwko COVID-19 na pewno zostanie przez Polskę kupiona.

-Przypomnę, że Komisja Europejska zawarła pierwszą umowę, faktycznie z koncernem brytyjsko-szwedzkim na dostawy tej szczepionki. Ona jest w tej chwili na etapie badań klinicznych. Chwilowo te badania w zakresie tej jednej szczepionki zostały wstrzymane z uwagi na schorzenie jednego z pacjentów. Teraz jest identyfikacja, czy to schorzenie ma związek z zaszczepieniem na COVID-19, czy nie. Ale już są deklaracje, że te badania będą kontynuowane. Są też wypowiedzi ekspertów, że ten koncern jest najbardziej zaawansowany w tworzeniu nowej szczepionki – zauważył Andrusiewicz.

Rzecznik dodał, że KE zarezerwowała 300 mln szczepionek z możliwością dokupienia. – Każdy kraj UE jest ujęty w tym zakupie. I te szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy poszczególne państwa proporcjonalnie do liczby ludności, z możliwością dokupienia – podkreślił.

Zauważył, że podpisanie umowy z brytyjsko-szwedzkim koncernem nie zamyka rozmów z innymi producentami. – Unia negocjuje przynajmniej z czterema innymi koncernami zakup szczepionek, więc na pewno te szczepionki pojawią się w Polsce – stwierdził.

Rzecznik MZ powiedział również, że przedstawiciel Polski jest jednym z siedmiu, którzy działają w zespole ds. zakupu szczepionki na poziomie UE. – Więc nasz wpływ na negocjacje i zakup szczepionki jest bardzo duży. Na pewno szczepionka będzie dostosowana do skali populacji, ale już dziś widzimy, że nie wszyscy deklarują chęć zaszczepienia. My do tego namawiamy – zaznaczył.

Na pytanie o możliwy zakup przez Polskę amerykańskiej szczepionki, Andrusiewicz wyjaśnił, że już przy rozpoczęciu nad nią prac odbyły się rozmowy dwustronne między Polską a Stanami Zjednoczonymi. – Padła deklaracja o dostępie Polski do szczepionek amerykańskich, jeśli będzie taka potrzeba – zapewnił.

Czytaj więcej: PIS SZYKUJE DRASTYCZNE ZMIANY W PAŃSTWIE

Ile będzie kosztować szczepionka?

W Europie ostateczne ceny będą zależały od skali produkcji, ale pierwsze doniesienia wskazują na koszt nie większy niż 10 euro za dawkę — pisze „Rzeczpospolita”. Taką kwotę podał prezes firmy farmaceutycznej Sanofi Olivier Bogillot. Kilka dni temu poinformowała ona o rozpoczęciu testów klinicznych wspólnie z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline.— Szacujemy koszty produkcji w najbliższych miesiącach. Będzie to poniżej 10 euro — powiedział Bogillot w rozgłośni France Inter. AstraZeneca zamierza oferować dawkę szczepionki za 2,5 euro. — Może wynikać z tego, że używamy naszych wewnętrznych zasobów, korzystamy z naszych badaczy, z własnych ośrodków badawczych. AstraZeneca stosuje outsourcing wobec części swojej produkcji — tłumaczył Bogillot, cytowany przez „Rzeczpospolitą” za agencją Reutera.

Źródło: Rzeczypospolita, Onet Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *