MORAWIECKI PRZEDSTAWI PLAN MARSHALLA DLA BIAŁORUSI!

Na posiedzeniu liderów europejskich premier Mateusz Morawiecki w imieniu Grupy Wyszehradzkiej przedstawi „Plan Marshalla” dla Białorusi, czyli projekt działań głównie gospodarczych – zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

-Projekt jest propozycją szeregu działań, głównie gospodarczych, ale nie tylko, które byłyby zaoferowane Białorusi w przypadku powtórzenia i odbycia prawidłowo przeprowadzonych wyborów. To jest pomysł pomocy dla Białorusi i pewnej mapy drogowej dla Białorusi związanej z utworzeniem funduszu stabilizacji, z wykorzystaniem szeregu innych jeszcze mechanizmów finansowych, o których będzie szczegółowo pan premier mówił – powiedział Dworczyk po zakończeniu spotkania premiera z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych ws. Białorusi. -Podczas spotkania rozmawiano także o zintensyfikowaniu działań dyplomacji parlamentarnej. Dotyczy to nie tylko Parlamentu Europejskiego (…), ale też mówimy o polskich parlamentarzystach, którzy w ramach bilateralnych relacji grup międzynarodowych będą podejmować działania na rzecz tego, by sprawa Białorusi była obecna na forum międzynarodowym – powiedział szef KPRM. – To niestety fakt, że nie wszystkie kraje w UE wykazują się taką empatią jak Polska, kraje bałtyckie, czy kraje naszego regionu – dodał Dworczyk.

Szef kancelarii premiera zaznaczył, że wszystkim ugrupowaniom w parlamencie zależy na suwerenności Białorusi. – Wszystkim politykom niezależnie od tego, jakie środowisko polityczne, klub czy koło reprezentują chodzi o kwestię najistotniejszą, czyli suwerenność Białorusi. Różnimy się w drogach dojścia do tego, możemy różnić się w kwestiach związanych ze szczegółami, tutaj Konfederacja podkreślała kilkakrotnie rozbieżność tych poglądów, ale cel nadrzędny – suwerenność Białorusi, która w konsekwencji daje też bezpieczeństwo i stabilność dla Polski jest bezdyskusyjna – powiedział Dworczyk.

Zaznaczył, że w trakcie spotkania szef rządu przedstawił działania Polski na forum międzynarodowym w sprawie Białorusi, a także najbliższe działania polskiego rządu w tej kwestii na arenie międzynarodowej.

Czytaj więcej: Niedzielski zapowiada obostrzenia! Powiedział, kiedy będzie wzrost zakażeń!

Dworczyk powiedział, że sytuacja na Białorusi będzie także jednym z głównych tematów międzyrządowych konsultacji polsko-litewskich, które odbędą się 16-17 września na Litwie.

Źródło: RMF FM oraz PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *