MORAWIECKI ZŁAMAŁ PRAWO!!!!

Sąd stwierdził dziś, że decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, zlecająca przygotowanie wyborów kopertowych Poczcie Polskiej, naruszała prawo. Skargę na decyzję premiera złożył rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Opozycja chce dymisji premiera!

Sprawy nie pozostawił rzecznik praw obywatelskich. Według Adama Bodnara premier wyszedł poza swoje kompetencje zlecając Poczcie Polskiej, nadzorowanej przez wicepremiera Jacka Sasina, przygotowanie wyborów kopertowych. Na ten wyborczy precedens przeznaczono ponad 70 mln zł. Rzecznik zaskarżył decyzję premiera do sądu.

Sąd podkreślił, że w przypadku wyborów zasady legalizmu powinny być szczególnie przestrzegane. Uzasadniając wyrok sędzia Grzegorz Rudnicki stwierdził, że decyzja premiera naruszyła m.in. konstytucję, Kodeks wyborczy i ustawę o Radzie Ministrów.

– Ani przepisy konstytucji, ani ustawy o Radzie Ministrów, nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów żadnych uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji, czy przygotowania jakichkolwiek wyborów powszechnych – tłumaczył sędzia Grzegorz Rudnicki.
Sędzia zaznaczył, że takie działanie nie gwarantowało wyborcom „wyborów równych, bezpośrednich i takich, które odbywałyby się w głosowaniu tajnym”. – Tymczasem w przypadku tak ważnej kwestii jak wybory najważniejszej osoby w państwie, jeśli chodzi o władzę wykonawczą, a więc prezydenta, powinny być szczególnie przestrzegane zasady legalizmu – podkreślił sędzia Rudnicki.

Czytaj więcej: KACZYŃSKI WRÓCI DO RZĄDU?!

Opozycja chce odwołania Premiera

-Całkowitą odpowiedzialność za bezprawne działania Poczty Polskiej ponosi premier Mateusz Morawiecki. Z tego miejsca oczekujemy niezwłocznej dymisji premiera. To nie jest kwestia już tylko honoru, ale to jest kwestia oczywistej, elementarnej przyzwoitości. Mateusz Morawiecki ponosi polityczną i prawną odpowiedzialność – oświadczył Budka.

Zauważył, że wszelkie umorzone śledztwa i dochodzenia dot. premiera powinny być zweryfikowane. Zapowiedział, że w środę klub KO ponownie złoży wniosek do prokuratury o zbadania „bezprawnych działań premiera Morawieckiego w związku z wyrokiem WSA”.

Źródło: PAP, RMF FM, Radio Zet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *