Państwowe Muzeum na Majdanku przystosowało się do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami ruchu i wzroku. Zapoznaj się z najnowszymi zmianami.
„Na początku grudnia udostępniliśmy przejazd między barakiem ekspozycyjnym nr 62 a pozostałymi barakami wystawowymi. Połączył on dwa chodniki zlokalizowane wzdłuż drogi prowadzącej przez część gospodarczą byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie udostępniamy odwiedzającym liczne baraki poobozowe. Przejazd wykonany z żelbetowych prefabrykatów ułatwia osobom poruszającym się na wózkach pokonanie odcinka trasy zwiedzania usypanego z kamieni i żwiru. Dodatkowo osoby potrzebujące wsparcia w poruszaniu się po terenie ekspozycji będą mogły bezpłatnie skorzystać z wózka zakupionego przez Muzeum” – czytamy na stronie internetowej Państwowego Muzeum na Majdanku.
Z kolei z myślą o osobach z niepełnosprawnościami wzroku do oferty edukacyjnej wprowadzono kolejne pomoce dydaktyczne. Umożliwią one niewidomym poznawanie historii byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku za pomocą dotyku. Są to reprodukcje dwóch kompletów odzieży więźniarskiej oraz modele pomników Mauzoleum i Kolumny Trzech Orłów.
Kopie pasiaków (czapka, bluza, spodnie męskie oraz sukienka) pozwolą uczestnikom zajęć edukacyjnych dokładnie zapoznać się z odzieżą więźniarską, jej formą oraz fakturą. Trafiły one do Muzeum dzięki współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Technologii Audiowizualnych.
Zastosowanie technologii druku 3D umożliwiło zaś dokładne odwzorowanie monumentów wchodzących w skład założenia pomnikowego poświęconego ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin. Makieta Mauzoleum została wykonana w skali 1:100, a Kolumny Trzech Orłów w skali umożliwiającej poznanie przez dotyk szczegółów rzeźbionych orłów znajdujących się na głowicy.
Źródło: majdanek.eu