Na prywatną działkę można wejść bez zgody właściciela. Nowe przepisy

Mimo braku wprowadzenia stanu wyjątkowego władza wprowadza coraz więcej nowych przepisów, które w znaczący sposób ograniczają prawo do własności i prywatności. 

Rząd wprowadził nowe przepisy, które zwiększają uprawnienia między innymi zakładów energetycznych, wodociągowych, gazowych. Teraz będą mogli wejść na działkę prywatną bez zgody właściciela lub pod jego nieobecność.

Chodzi o działki, na których znajdują się urządzenia przesyłowe, czyli na przykład linie energetyczne, rury z wodą, gazociągi itp. Jeden z zapisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 mówi o tym, że pracownicy odpowiednich firm będą mogli wejść na posesję nawet siłą i bez wiedzy właściciela, teoretycznie po to, by naprawić usterkę. 

Do tej pory pracownicy zakładów energetycznych i podobnych często mieli problem, aby dostać się na prywatne działki, na których są urządzenia przesyłowe. Właściciele często odmawiali, żądali odszkodowań. Dlaczego dziwić się ludziom, skoro wchodzenie na ich prywatne ziemie w celach konserwacji lub naprawy usterek często wiązało się ze szkodami takimi jak na przykład zniszczenie plonów po przejeździe pojazdów?

Wcześniej w sytuacji, gdy właściciel nie wyrażał zgody na wejście na posesję, często trzeba było występować o specjalną decyzję administracyjną do prezydenta miasta lub starosty.

Art. 72 pkt 13 nowej tarczy antykryzysowej znosi jednak wymóg uzyskania jakiejkolwiek zgody. W tym momencie, aby wejść na prywatną posesję w razie braku zgody właściciela, wystarczy zawiadomić policję, która niezwłocznie zorganizuje asystę. Co więcej, można nawet sforsować zamki, przełamać kłódki i wejść na posesję nawet pod nieobecność właściciela. 

Czytaj także: Przed nami ogromna fala podwyżek? Rządzący „dodrukowali” 30 miliardów złotych?

Obawiać powinni się właściciele działek, na których znajdują się elementy przesyłu ciepła, wody, energii elektrycznej, ropy naftowej, gazu lub paliw, elementy świadczenia usług telekomunikacyjnych czy odprowadzania ścieków. To bardzo szerokie uprawnienia, ponieważ w większości gospodarstw znajdują się takie elementy. Czy doprowadzi to do nadużyć?

Źródło: polskatimes.pl, nczas.com

2 thoughts on “Na prywatną działkę można wejść bez zgody właściciela. Nowe przepisy

  1. Czy ukarają właściciela działki, gdy agresor wpadnie do zlikwidowanej studni 12 metrów głębokiej, nakrytej deskami i się utopi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *