NAJSTARSZY PLEMNIK ODKRYTY!!! (foto)

Zespół paleontologów odnalazł w niewielkim bursztynie z Mjanmy coś, co jest najprawdopodobniej najstarszym plemnikiem w dotychczasowej historii. Według ich szacunków znalezisko ma ponad 100 milionów lat.

Naukowcy z Queen Mary University of London we współpracy z badaczami z Chińskiej Akademii Nauk w Nanjing znaleźli wyjątkowy okaz najstarszego plemnika w historii świata na terenach Mjanmy.

Źródło: RMF FM

Naukowcy odnaleźli w bursztynie szczątki dwóch niewielkich skorupiaków przypominających dzisiejsze małżoraczki. Samiec i samica nowego gatunku „Myanmarcypris hui” zostali „przyłapani” w żywicy w momencie kopulacji. Ta z czasem zmieniła się w bursztyn.

To dało możliwość badaczom odnalezienia plemnika gatunku. Okaz jest wyjątkowy, bo ma około 100 milionów lat. Naukowcy zauważają też, że jest „gigantyczny” – jest bowiem 4,6 razy dłuższy od samca. Jak mówi współautorka badania Renate Matzke-Karasz – to tak, jakby plemnik 170-centymetrowego człowieka miał ponad 7 metrów.

Naukowcy śmieją się, że w przypadku małżoraczki tak wielkie plemniki wynikają z tego, że dla gatunku „liczy się jakoś, nie ilość”. Niektórzy teoretyzują, że dzięki temu nasienie żyło dłużej, co sprzyjało w środowisku, w którym samce ostro rywalizują o samice.

Czytaj więcej: MAGICZNY SPOSÓB NA SKUTECZNE ODCHUDZANIE

Plemnik mający 100 milionów lat to najstarszy tego typu okaz w historii. Wcześniejszy rekordzista – również małżoraczki – miał 17 mln lat i został odkryty w Australii w 2014 roku.

Źródło: RMF FM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *