Napisali o polskiej pedofilii we włoskiej gazecie! Zmienili treść z obawy o pozwy!

– Cieszymy się, że ogłoszenie pójdzie, choć szkoda, że w takiej wersji – mówi Onetowi Justyna Zorn, przedstawicielka grupy trójmiejskich wiernych, którzy za pozyskane w publicznej zbiórce pieniądze wykupili we włoskiej gazecie skierowaną do papieża „reklamę”. Ukaże się 29 czerwca, ale będzie miała nieco inną formę niż zakładali Polacy.

– Dział prawny gazety La Repubblica chciał usunięcia z treści naszego ogłoszenia słów „episkopat”, „nuncjusz”, a nawet słowa „biskupi”, choć tutaj zdecydowanie zaprotestowaliśmy. Nie ma jednak konkretnych nazwisk polskich biskupów, które w pierwotnym ogłoszeniu się pojawiły – informuje w rozmowie z Onetem Justyna Zorn, gdańska wierna, która angażowała się m.in. w zeszłoroczne protesty pod kurią w Gdańsku, ale i spotkanie z nuncujszem.

Zorn to również jedna z pomysłodawczyń akcji, by we włoskiej gazecie umieścić ogłoszenie do papieża Franciszka. Trójmiejska grupa wiernych, która liczy sobie około 30 osób, od kilku miesięcy domaga się zdecydowanej reakcji polskiego Kościoła ws. pedofilii w szeregach tej instytucji. Grupa liczy na to, że napisane ogłoszenie w gazecie La Repubblica pomoże papieżowi zrozumieć, jak w złej sytuacji jest polski Kościół.

Portal onet.pl podaje, że grupa zebrała ponad 40 tys. zł i za te pieniądze wykupiła jednostronicową „reklamę” po włosku w La Repubblica. Ogłoszenie ma zostać opublikowane 29 czerwca. Choć w nieco innej wersji. Dział prawny włoskiej gazety zrobił kilka poprawek, bo bał się ewentualnych pozwów.

Treść apelu brzmiała pierwotnie:

„”Wasza Świątobliwości, Ojcze Święty Franciszku,

Prosimy spójrz na Kościół w Polsce, gdzie biskupi kryją pedofilię, gdzie lojalność wobec instytucji jest ważniejsza od dobra ofiar, gdzie nuncjusz apostolski udaje, że tego nie widzi. Brak zdecydowanej reakcji kongregacji w sprawie abp. Głódzia, bp. Janiaka i bp. Tyrawy powoduje publiczne zgorszenie, gdyż wielu wiernych ma poczucie, że Watykan daje na to przyzwolenie, godzi w dobro Kościoła i uderza w jego jedność, ponieważ rodzi podziały na tych co dbają o dobre imię instytucji i na tych co troszczą się o ofiary.Błagamy Cię Ojcze Święty! Pomocy!”.

Gazeta wprowadziła poprawki. Papież przeczyta taki tekst:

„Ojcze Święty Franciszku! Odbuduj nasz Kościół!

Błagamy Cię!

Spójrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie zostały potwierdzone przypadki pedofilii, a lojalność wobec instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza od dobra ofiar.

Brak zdecydowanej reakcji kościelnej hierarchii wobec zawiadomień o karygodnych zachowaniach przypisywanych niektórym biskupom jest powodem publicznego zgorszenia i szkodzi dobru Kościoła.

Rozbija Jego jedność, ponieważ dzieli nas na tych, którzy martwią się wizerunkiem instytucji i tych, którym leży na sercu dobro ofiar.

Prosimy o interwencję Watykanu.

Apelujemy do Ciebie, Ojcze Święty:

Naprawmy rany!

Dość krzywd!

Wierni Kościoła w Polsce

Szczegółowe informacje w kilku językach można znaleźć na stronie: dosckrzywdy.pl

635 wiernych Kościoła w Polsce wzięło udział w zbiórce funduszy, aby ten apel mógł zostać opublikowany, wspierając również inicjatywę „Zranieni w Kościele”

– Marzy mi się wyznaczenie takiego administratora także w Gdańsku – mówi Zorn, według której arcybiskup Sławoj Głódź nie powinien pełnić już swojej funkcji.

Czytaj również: Wypadek autobusu w Warszawie. Kierowca był pod wpływem amfetaminy

– Czekamy na konkretne posunięcia ze strony Watykanu. Mam nadzieję, że Ojciec Święty wie, że w Polsce jest niemała grupa katolików, która domaga się prawdy i zadośćuczynienia ofiarom pedofilii za ich krzywdy – dodaje.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *