„Narkomański” Iran! „Narkomańska” Polska? Sprawdzamy!

W Iranie drastycznie rośnie liczba osób uzależnionych od narkotyków, zwłaszcza od heroiny. Jak czytamy w analizie Instytutu Boyma Iran jest uznawany przez  Biuro Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości (UNODC) za państwo z najwyższym odsetkiem populacji uzależnionym od heroiny na świecie. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Co się stanie, gdy połączymy narkotyk z alkoholem? Sprawdzamy!

„Według rzecznika prasowego Głównego Biura ds. Walki z Narkotykami Islamskiej Republiki Iranu liczba osób uzależnionych od narkotyków (w tym głównie od heroiny) w Iranie wyniosła w 2019 r. ok. 2,6 miliona. Dane opublikowane rok wcześniej przez szefa irańskiego MSW Abdolrezę Rahmani Fazliego wskazywały, że od opium uzależnione było 3% całej populacji kraju, co przekładałoby się na ok. 5,4% uzależnionych w grupie wiekowej 15-64. Choć dokładna skala problemu jest trudna do oszacowania, przyjmuje się, że Iran jest krajem o zarówno największej liczbie uzależnionych od heroiny na świecie, jak i państwem z najwyższym odsetkiem uzależnionych w populacji. Do innych popularnych narkotyków należą metamfetamina (nazywana „szkłem”, pers. szisze), inne syntetyczne substancje z grupy stymulantów oraz marihuana i haszysz”. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo złożone. W analizie, zostały opisane przez autora trzy główne.

Pierwszą z nich jest długa, trudna do ochrony granica z Afganistanem – największym na świecie producentem maku lekarskiego. Granica ta wciąż jest elementem trasy przemytu heroiny do Europy.

Drugą przyczyną jest zła sytuacja społeczno-ekonomiczna Iranu. Duże bezrobocie, zwłaszcza wśród młodych osób, bieda i poczucie wykluczenia sprawiają, że bezdomni narkomani stali się nieodłącznym elementem krajobrazu irańskich miast.

Trzecim powodem jest nieskuteczny system pomocy osobom uzależnionym. Władze państwowe za swój główny cel stawiają przede wszystkim walkę z przemytnikami, którym za swoją działalność grozi kara śmierci. Mimo to w długim okresie czasu widoczna jest zmiana podejścia do zjawiska narkomanii. Dokonywanych jest mniej egzekucji, a na osoby zażywające narkotyki w miejscach publicznych, służby porządkowe przymykają oko. Jest to dość spora zmiana w porównaniu do początków Islamskiej Republiki Iranu czyli przełomu lat 70. i 80., kiedy to takie osoby były stygmatyzowane, m. in. poprzez publiczne golenie głowy.

Pomimo łagodniejszego podejścia władz, nie należy się spodziewać znaczących zmian, gdyż w Iranie, na kształt prawa znaczący wpływ mają przywódcy religijni, stąd też, np. wciąż istnieje zakaz spożywania alkoholu.

Uzależnienie od narkotyków na masową skalę nie jest problemem tylko odległych państw. Jeszcze w latach 90. na miejscu Iranu znajdowała się Portugalia, która po wprowadzeniu niezwykle innowacyjnego programu walki z uzależnieniami w dość znaczący sposób ograniczyła społeczne skutki uzależnień.

Czytaj więcej: Kryzys seksualny XXI wieku!

W tym miejscu warto by było się zastanowić, jak kwestia uzależnienia od narkotyków wygląda w naszym kraju? O tym specjalnie dla państwa rozmawiamy z ekspertem – psychologiem, Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego Oddział Lublin, Marleną Stradomską.

Kamil Wroński: Czy każdy w równym stopniu narażony jest na ryzyko uzależnienia od narkotyków?

Marlena Stradomska: Każda osoba może uzależnić się od narkotyków. Jednakże w opinii publicznej istnieje wiele mitów na ten temat. Ponadto nie jest możliwe spróbowanie narkotyków bez ryzyka. Nigdy nie wiadomo, jak się taka sytuacja może skończyć. Okazuje się, że wiele publicznych osób, gwiazd, menedżerów i innych „ludzi sukcesu” uzależnia się od substancji psychoaktywnych. Co więcej, każdy jest osobą niepowtarzalna, zarówno jeśli chodzi o cechy charakteru i cechy organizmu. Reakcje na różne substancje psychoaktywne są zróżnicowane. W związku z tym nie da się przewidzieć, w jaki sposób dana osoba zareaguje na narkotyki. Warto zwrócić uwagę, że narkotyki nie są substancjami tanimi, w związku z tym oprócz trudności zdrowotnych powodują często problemy natury ekonomicznej. Dla przykładu ceny czarnorynkowe narkotyków w 2018 roku wynikające z danych raportowania do UNODC w ramach ARQ cena detaliczna (PLN) za gram narkotyków wynosi od 20 do 250 (zł) w przypadku heroiny białej czy kokainy.

Do czego prowadzi uzależnienie od narkotyków? jak się objawia?

W internecine można odnaleść wiele darmowych publikacji traktujących na ten temat np. podręcznik „Partyworking. Wybrane zagadnienia. Teoria i praktyka” autorstwa Justyny Rynkiewicz, Anny Siudem, Ireneusza Siudem, Joanny Siudem i Marleny Stradomskiej. Pozycja została opracowana z inicjatywy Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 i współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Zagadnienie związane z narkotykami staje się coraz bardziej priorytetowe, ze względu na bardzo poważne konsekwencje używania narkotyków.

Co więcej, ilość dawek prowadząca do uzależnienia może znacząco różnić się w przypadku różnych osób. Okazuje się, że osoba uzależniona od narkotyków dość szybko odczuwa negatywne skutki oddziaływania tych substancji. Pojawia się zespół abstynencyjny (odstawienny) wskutek zmniejszenia dawki dobowej narkotyku lub jego całkowitego odstawienia. Powoduje to zmniejszenie stężenia substancji psychoaktywnej we krwi, na co organizm reaguje bardzo gwałtownie.

Do innych aspektów należy to, że zaburzone zostaje funkcjonowanie układu krążenia, układu nerwowego i trawiennego. Odstawienie narkotyku odbija się również na psychice – pojawia się trudna do opanowania chęć sięgnięcia po używkę, czyli głód narkotykowy. Stan taki utrzymuje się przez kilka dni, przy czym maksymalne natężenie przypada na 3-4 dzień odwyku.

Które narkotyki w Polsce są zażywane najczęściej?

Według ostatniego badania Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Kantar Polska z 2018 roku w populacji generalnej marihuana była najczęściej używanym narkotykiem z odsetkiem 12,1%. Do jej zażywania przyznało się 7,8% badanych w wieku 15-34 lata (2018 rok). W całej badanej populacji (15-64 lata) wyższy odsetek odnotowano wśród mężczyzn – 16,4% niż wśród kobiet – 7,7%. Największy odsetek osób, które podejmowały leczenie zgłaszał problemy z marihuaną jako przyczynę rozpoczęcia leczenia z powodu uzależnień. Drugą substancją, z powodu której osoby podejmowały leczenie, jest amfetamina. Jednakże jest ona o wiele rzadziej używana w populacji generalnej. Do zażywania amfetaminy w ciągu ostatniego roku przyznało się 1,4% badanych (15-34 lata).

Nawiązując do badań Fundacji CBOS oraz KBPN okazuje się, że używanie narkotyków przez młodzież szkolną kiedykolwiek w życiu w latach 2008-2018 wykazało, ze najczęściej używane substancje to marihuana, haszysz, amfetamina oraz escstasy.

Jak działają popularne w Polsce narkotyki? Jaki „efekt” uzyskamy po połączeniu narkotyku z alkoholem?

Marihuana

Alkohol powoduje szybsze wchłanianie się THC, zwiększając jednocześnie szkodliwe działanie narkotyku. Pojawiają się zawroty głowy, nudności i wymioty. Daleko poważniejsze są skutki psychiczne zażycia takiej mieszanki. Mogą wystąpić wówczas: panika, lęk, psychoza

Heroina

W przypadku tego połączenia alkohol pogłębia spowalniające działanie heroiny. Zwalnia wówczas tętno i oddech, może dojść do zatrzymania oddechu, utraty przytomności i śmierci. Nawet niewielka ilość alkoholu zwiększa ryzyko śmiertelnego przedawkowania heroiny. Często to ta właśnie mieszanka jest odpowiedzialna za zgony po zażyciu heroiny.

Amfetamina

Amfetamina i alkohol z jednej strony działają wobec siebie przeciwstawnie: substancja stymulująca prowadzi do przyspieszenia ciśnienia krwi, częstości oddechu i tętna, alkohol działa na te parametry wyciszająco. Obie mogą prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia odwodnienia. Amfetamina połączona z alkoholem prowadzi do utraty kontroli nad swoim zachowaniem i nasila zachowania agresywne.

Ecstasy (MDMA)

Ecstasy działa silnie pobudzająco na układ nerwowy i ma właściwości psychodeliczne. Powoduje przyspieszenie tętna, zwiększenie temperatury ciała i ciśnienia krwi. Mieszanie jej z alkoholem może prowadzić do przegrzania, które może skończyć się udarem cieplnym, a nawet śmiercią.

Kokaina

Kokaina maskuje odczuwalne skutki upojenia alkoholem. W efekcie można ulec złudzeniu, że jest się bardziej trzeźwym niż w rzeczywistości i przekroczyć krytyczną dawkę alkoholu i narkotyku. Obie substancje przyjmowane razem wpływają na zwiększoną produkcję toksycznej substancji w wątrobie – kokatylenu (etylen kokainy), która może uszkadzać wątrobę, powodować drgawki, niewydolność serca, a nawet śmierć w wyniku zatrzymania czynności serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *