Niedzielski zapowiada obostrzenia! Powiedział, kiedy będzie wzrost zakażeń!

Epidemia COVID-19 w naszym kraju ustabilizowała się. Efekty przynoszą regionalne obostrzenia – mówi w najnowszym wywiadzie Adam Niedzielski. Minister Zdrowia ostrzega, że to nie koniec pandemii. Zdradził, że resort rozważa zmniejszenie limitu gości na weselach.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister zdrowia zauważył, że każdego tygodnia odnotowuje się nowe zakażenia z wesel. Podkreślił, że średnio ok. 10 proc. wyników z raportów MZ to efekt zakażeń na weselach. – Obecnie rozważamy, czy zmniejszyć limit gości do 50 czy 75 – przyznał.

Zauważył też, dlaczego w ostatnich dniach widać znaczny spadek liczby zakażonych osób. – Robimy bardziej celowane testy, bo wykonujemy głównie u osób objawowych, stąd jest ich trochę mniej (…). Zwolniliśmy z obowiązku testowania osoby kończące kwarantannę i izolację – tłumaczył Adam Niedzielski. zapytany o powody stwierdził, że jest to konieczne, aby „zrobić miejsce na badanie pacjentów kierowanych przez lekarzy rodzinnych”.

Minister zdrowia nie przesądza też o dacie ewentualnych wzrostów zakażeń koronawirusem. – One, jeżeli będą, to będą odsunięte na początek października. Pracujemy nad zwiększeniem bazy punktów drive-thru, do których liczymy, że wkrótce lekarze rodzinni będą kierować większą grupę pacjentów. Będą one też pracowały dłużej. Przygotowujemy izolatki z respiratorami w każdym szpitalu powiatowym – tłumaczył jesienną strategię ministerstwa Niedzielski.

Czytaj więcej: PADŁ REKORD ZAKAŻEŃ

Według Niedzielskiego największą trudnością z identyfikacją nowych przypadków na jesieni będą inne choroby sezonowe np. grypa. – Chcemy odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe tak, by pacjenci z infekcjami trafiali do przychodni, a nie od razu do szpitala. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że nagle 100 czy 200 tys. chorych dziennie, bo tyle zwykle mamy wizyt w przychodniach w okresie jesienno-zimowym, przekierować na SOR – dodał Adam Niedzielski.

Źrodło: WP Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *