NIEPOKOJĄCE SKUTKI KORONAWIRUSA U OZDROWIEŃCÓW!

Naukowcy z Mediolanu ujawniają niepokojące skutki koronawirusa. Z badań wynika, że u ponad połowy pacjentów wyleczonych z COVID-19 rozwinęły się zaburzenia psychiczne.

Naukowcy przeprowadzili badania na 402 pacjentach, którzy leczyli się na COVID-19 w szpitalu San Raffaele w Mediolanie. Projekt miał na celu ujawnienie długoterminowego wpływu koronawirusa na mózg.

Okazało się, że miesiąc po wyjściu ze szpitala wiele osób cierpiało na zespół stresu pourazowego, lęki, bezsenność lub depresję. Badanie wykazało, że ponad połowa pacjentów doświadczyła przynajmniej jednego z tych zaburzeń.

-Od razu stało się jasne, że stan zapalny wywołany chorobą może mieć również następstwa na poziomie psychiatrycznym – powiedział profesor Francesco Benedetti, kierownik grupy badawczej.
Raport z badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Brain, Behavior and Immunity”. Na podstawie wywiadów klinicznych i kwestionariuszy lekarze stwierdzili zespół stresu pourazowego u 28 proc. pacjentów, depresję u 31 proc., lęki u 42. proc., bezsenność u 40 proc., a także objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u 20 proc.

Czytaj więcej: UWAGA KORONAWIRUS W LUBELSKIM SZPITALU!

Wyniki badań zwiększą obawy dotyczące skutków koronawirusa u osób, które wyzdrowiały. Naukowcy przypuszczają, że problemy psychiczne mogą być spowodowane „odpowiedzią immunologiczną na samego wirusa lub psychologicznymi stresorami, takimi jak izolacja społeczna, psychologiczny wpływ nowej, ciężkiej i potencjalnie śmiertelnej choroby, obawy dotyczące zarażenia innych i stygmatyzacja”.

Źródło: O2.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *