Niesamowite odkrycie w pobliżu Stonehenge!

„Archeolodzy w Wielkiej Brytanii odkryli dużą strukturę z epoki neolitu, która składa się z głębokich wykopów tworzących okrąg o średnicy około dwóch kilometrów. Znajduje się ona wokół miejsca kultu w Durrington Walls, położonego trzy kilometry na północny wschód od Stonehenge w południowej Anglii.” – podaje TVN24.pl

– Czołowi badacze Stonehenge i jego okolic byli zaskoczeni skalą tej struktury i tym, że nie została ona wcześniej odkryta, mimo bliskiej odległości od Stonehenge – powiedział jeden z uczestniczących w badaniach archeologów Vincent Gaffney.

Powiedział również, że ma do czynienia z niezwykłym odkryciem wielkiej wagi.

Struktura stworzona około 4,5 tys. lat temu, składała się z głębokich na 5m i szerokich na 10m wykopów. Do tej pory odkryto dwadzieścia części tej konstrukcji. Naukowcy spodziewają się, że będzie ich jeszcze więcej, ale część obszaru, na którym leży okrąg nie nadaje się do prowadzenia badań ze względu na późniejsze przekształcenia terenu.

W samym centrum okręgu znajduje się Durrington Walls, jedno z największych w Wielkiej Brytanii stanowisk archeologicznych, składające się z osady z czasów neolitu, a także miejsca kultu. Wykop mógł wyznaczać symboliczną granicę, kierować ludzi do świętego miejsca w jego centrum lub przestrzegać przed wkroczeniem na jego teren – wyjaśnia dziennik „The Guardian”.

Czytaj również: Bakteria w Lidlu! Wycofują produkt!

Gaffney tłumaczy , że skala i precyzja odkrytej konstrukcji potwierdza, że jej budowniczowie musieli dysponować systemem mierzenia odległości. Co więcej, struktura mogła być odbiciem kosmologicznych wyobrażeń kultury, która ją stworzyła.

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *