PREMIER OGŁOSIŁ NOWE OBOSTRZENIA!

Rząd wprowadza nowe zarządzenia po spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zmiany dotyczą gastronomii, nauczania, transportu oraz kultury i sportu. Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej wejdą w życie 17 października.

Koronawirus w Polsce. Rząd zdecydował się na nowe zarządzenia. Poinformowano o nich na konferencji prasowej po spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które rozpoczęło się o 11:30.

-Walka z pandemią to najważniejsza sprawa dla rządu – zauważył premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował o szczególną ochronę osób starszych. – Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed koronawirusem. Poradzimy sobie, wygramy tę walkę – powiedział. – Podstawowe zalecenie to „zostań w domu” – podkreślił. – Skala pandemii, jak ona będzie wyglądała za 2-3 tygodnie będzie zależała od naszego rygoru. To jest to światełko w tunelu. Pamiętamy po poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej – mówił Morawiecki. – Chcemy obronić gospodarkę i życie i zdrowi obywateli. Widzimy, że cała Europa wchodzi w drastyczne obostrzenia – mówił premier.

-Bardzo ważne zadanie to utrzymanie wydolności systemu zdrowia, ale też utrzymanie płynności gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy. Nie jesteśmy skazani na wybór albo całkowity brak obostrzeń albo całkowity lockdown. Jest droga pośrodku – zauważył na konferencji premier.

-Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów – zapewniał na konferencji premier.

W strefie żółtej gastronomia będzie ograniczona w godzinach 6-21, zgromadzenia publiczne do 25 osób. W strefie żółtej i czerwonej podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

W strefach czerwonych w szkołach wyższych i ponadpodstawowych wprowadza się naukę zdalną, w strefach żółtych w szkołach wyższych i ponadpodstawowych naukę hybrydową. – Tu nie chodzi tylko o kwestię pobytu dzieci w szkołach, ale też kwestię chociażby transportu. To wszystko będzie zmniejszało liczbę interakcji – wyjaśniał premier. Morawiecki zauważył, że jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony.

W obu strefach zawiesza się działanie basenów, aquaparków i siłowni.

W strefie czerwonej zostają wprowadzone zmiany w transporcie publicznym. Zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć do 10 osób.

Zostają wprowadzone ograniczenia w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób.

-Pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba zakażeń świadczy już o tym, że przyśpieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy. Potwierdzeniem tego poważnego charakteru są nowe mapy stref w Polsce – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia.

Szef resortu powiadomił także, że trwają prace nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego samarytanina, „która pozwoli lekarzom poczuć się bezpiecznie”. Oznacza to, że w ramach walki z COVID-19 błędy popełniane nieumyślnie, nie będą karane.

Czytaj więcej: Lublin w czerwonej strefie!!!

Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej będą obowiązywały od 17 października z wyjątkiem imprez okolicznościowych – te od 19 października.

Źródło: WP Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *