Nowe zasady! Godziny dla seniorów w sklepach!

Przed chwilą zakończyła się konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego! Dowiedzieliśmy się o nowych zasadach: wprowadzone zostały między godziny dla seniorów. Mateusz Morawiecki wyjaśnił, czy wróci nauczanie zdalne w szkołach!

-Zakończyło się właśnie kolejne spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Obradujemy w codziennym cyklu. Dążymy do ustabilizowania sytuacji, dążymy do tego żeby dynamika wzrostu była malejąca. Na całym świecie około 350 tysięcy osób, ta liczba powinna zostać zestawiona do tego, co dzieje się w Europie i na świecie. – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier wspomniał o tym, że współczynnik zakażeń w Polsce wynosi już76 osób na 100 tys. Morawiecki przedstawił nową strategię walki z koronawirusem.

Strategia walki z koronawirusem:

*tygodniowe raportowanie kolejnych decyzji
*ochrona grupy największego ryzyka – izolacja osób starszych
*zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia
*podwyższony reżim sanitarny w gospodarce

Morawiecki zaapelował o ochronę osób starszych:

– “Osoby powyżej 60 i 70 roku życia są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia. Musimy mieć świadomość, że dzisiaj te reguły, które wyznaczamy są pewnymi wskazówkami, ale wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane szczególnie przez seniorów. W ramach solidarności międzypokoleniowej musimy mieć świadomość, że chronimy seniorów, ale i siebie. Po 80. roku życia średnio co czwarta osoba chora na COVID-19 umiera.” – powiedział.

Obecnie 79% osób powyżej 60 roku życia i 21% osób poniżej 60 roku życia korzysta z respiratorów.

Wprowadzone zostały nowe obostrzenia:

-GODZINY DLA SENIORÓW: OD 10 DO 12 W SKLEPACH SPOŻYWCZYCH, APTEKACH I DROGERIACH TYLKO SENIORZY (DLA OSÓB POWYŻEJ 60. ROKU ŻYCIA)

-ZAOSTRZONE ZASADY EPIDEMICZNE W DPS’ACH

-ZALECENIA OGRANICZENIA KONTAKTU DLA OSÓB POWYŻEJ 70. ROKU ŻYCIA

Morawiecki na zakończenie powiedział, że już dodatkowo już 38 mln. złotych dla DPS-ów przekazano dla lepszego zabezpieczenia sanitarnego!

Jako następny głos zabrał Adam Niedzielski:
-“Dzisiaj mamy pierwszy dzień obowiązywania nowych obostrzeń. Skupiają się one na żółtej strefie w całej Polsce i czerwonej w 38 powiatach. Mój apel jest taki, aby naciskać “hamulec” razem, aby obostrzenia które są, stały się naszych wspólnym obowiązkiem. Od kilku dni mamy większy wzrost zakażeń, ale to od nas zależy, czy wyhamujemy, czy pandemia będzie dalej rozwijała się dynamicznie.” – tłumaczył

Niedzielski wyjaśnił, że aktualna liczba łóżek to COVID-owych – 11 tysięcy, zajętych jest około 4500, dostępnych jest około 900 respiratorów, a zajętych ponad 300 (dzisiaj decyzja o wydaniu kolejnych 300 i ponad 250 kardiomonitorów do szpitali z Agencji Rezerw Materiałowych).
Niedzielski wyjaśnił, że kluczowy lek w walce z koronawirusem Remdesivir, pojawi się w szpitalach – dzisiaj podpisana została umowa na dostawę 80 tysięcy tego leku.

Nie wróci nauczanie zdalne

Morawiecki: NA DZISIAJ NIE WIDZIMY KONIECZNOŚCI WPROWADZENIA OBOWIĄZKU NAUKI W TRYBIE ZDALNYM. REKOMENDUJEMY JEDNAK TRYB HYBRYDOWY. 98 PROCENT SZKÓŁ FUNKCJONUJE W SYSTEMIE STACJONARNYM. STRATEGIA NA RAZIE ZDAJE EGZAMIN – tłumaczył premier.

Czytaj więcej: Koronawirus u nauczycielki! Ponad 500 osób w kwarantannie!

Na zakończenie Mateusz Morawiecki wytłumaczył, że maseczki są obowiązkowe podczas korzystania z części wspólnych w szkołach, jednak na lekcjach nie są obowiązkowe i dodał, że łączny wolumen wsparcia, przeznaczony na walkę z koronawirusem wynosi już 142, 93 mld. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *