NOWY PODZIAŁ ŻÓŁTYCH STREF! BRAK STREF CZERWONYCH!

Po raz pierwszy od momentu kiedy wprowadziliśmy podział, w strefie czerwonej nie mamy żadnego powiatu. W strefie żółtej mamy trzy powiaty – limanowski i tatrzański w woj. małopolskim oraz gostyński w woj. wielkopolskim – poinformował wiceminister Waldemar Kraska.

-10 do trzech spadła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W żółtej strefie znalazły się trzy powiaty, w czerwonej żaden – poinformował Kraska. – Dzisiaj rozpoczęliśmy wysyłkę do szpitalnych oddziałów ratunkowych w całej Polsce i do 26 izb przyjęć 500 tys. testów antygenowych. Są to testy, które pozwalają na dość szybką diagnostykę w kierunku SARS-CoV2 – zaznaczył wiceminister.

Kraska dodał, że wynik tego testu jest znany po 10-30 minutach, ale każdy wynik dodatni testu potwierdzany będzie jeszcze testem molekularny PCR. „Pacjent dodatni” będzie od razu izolowany. Wykonywane będą u pacjentów, którzy mają objawy towarzyszące ostrej infekcji górnych dróg oddechowych.

W powiatach limanowskim i tatrzańskim w woj. małopolskim oraz w powiecie gostyńskim w woj. wielkopolskim obowiązywać będą dodatkowe ograniczenia związane z koronawirusem, przewidziane dla żółtej strefy.

Ministerstwo Zdrowia podało, że alerty – dotyczące powiatów, które mogą trafić do stref z ograniczeniami – dotyczącą pięciu powiatów. Są to powiaty:

kluczborski (woj. opolskie)
nowotarski (woj. małopolskie)
aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie)
głubczycki (woj. opolskie)
myślenicki (woj. małopolskie)

Waldemar Kraska wspomniał także o karach dla osób, które w sklepach odmawiają obsługiwania osób bez maseczek. – Niestety, prawo jest takie, że interpretacja jest dowolna. Jedne sądy orzekają winę osoby, która nie była w maseczce, inne winę osoby, która zwróciła uwagę – powiedział Kraska i dodał, że potrzebne jest „doprecyzowanie przepisów”. Wiceminister wyraził nadzieję, że dojdzie do tego jak najszybciej.

Czytaj więcej: Przerażający pożar w Bejrucie!!!! (WIDEO!)

Ministerstwo zdrowia wciąż aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Źródło: Onet Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *