Nowy wirus w Chinach! Groźny dla ludzi

Koronawirus SADS-CoV, który został przeniesiony z nietoperzy na świnie, zagraża hodowlom w Chinach od 2016 r. Najnowsze badania pokazują, że ludzie są podatni na infekcje.

Koronawirus SADS-CoV, który powoduje u świń ciężką biegunkę i wymioty, został odnaleziony w Chinach w 2016 r. Uważa się, że pochodzi od nietoperzy i jest najbardziej niebezpieczny dla prosiąt. Szerszy wybuch wirusa może spowodować poważne szkody gospodarcze w krajach, które polegają na produkcji i sprzedaży wieprzowiny

Naukowcy z USA wykazali teraz, że SADS-CoV może infekować ludzkie komórki dróg oddechowych, wątroby i jelit. Jednak w przeciwieństwie do SARS-CoV-2 koronawirus świń jest zdolny do szybszej replikacji w komórkach jelit, a nie w płucach.

-Duży zakres żywicieli SADS-CoV, w połączeniu ze zdolnością do replikacji w pierwotnych ludzkich komórkach płucnych i jelitowych, wskazuje na potencjalne ryzyko wystąpienia przyszłych zachorowań w populacjach ludzi i zwierząt – powiedziała ekspert ds. zdrowia publicznego Caitlin Edwards z Uniwersytetu Północnej Karoliny.

SADS-CoV należy do tej samej rodziny wirusów, co SARS-CoV-2. Zalicza się jednak do alfakoronawirusów, a SARS-CoV-2 do betakoronawirusów.

Czytaj więcej: Lublin w czerwonej strefie!!!

-W rzeczywistości alfakoronawirusy mogą okazać się równie ważne – jeśli nie ważniejsze – pod względem obaw dotyczących zdrowia ludzi, biorąc pod uwagę ich potencjał do szybkiego przeskakiwania między gatunkami – skomentował epidemiolog Ralph Baric z Uniwersytetu Północnej Karoliny.

Źródło: Wiedza Bezużyteczna

Źródło: o2.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *