Nowy wirus w Chinach! Według chińskich naukowców „ma potencjał, by wywołać pandemię”!

Chińscy badacze ostrzegają, że nowy wirus odkryty u świń w Chinach staje się bardziej zakaźny dla ludzi i musi być uważnie obserwowany, bo może stać się potencjalnym „wirusem pandemicznym”. Twierdzą jednak, że obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia.

Na łamach amerykańskiego czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS) opublikowano badania w tej sprawie. Zespół chińskich naukowców przyjrzał się wirusom grypy wykrytym u świń w latach 2011-2018 i znalazł szczep „G4” wirusa H1N1, który „ma wszystkie istotne cechy kandydata na wirusa pandemicznego”.

Wirusa wykryto w krwi pracowników. Autorzy badania twierdzą, że „należy wdrożyć ścisły monitoring populacji ludzi, szczególnie pracowników farm trzody chlewnej”.

Czytaj również: Oficjalne wyniki wyborów! PKW podała dane.

Msn.com.pl podaje, że naukowcy tłumaczą, że wirusy nie mają problemu z przekroczeniem bariery gatunkowej, szczególnie w gęsto zaludnionych rejonach Chin, gdzie miliony osób mieszkają w pobliżu miejsc, gdzie chowane są zwierzęta. Na sytuację negatywnie wpływa także popularność rzeźni i rynków, na których odbywa się handel surowym mięso, a zwierzęta przechowywane są często i zabijane na terenie targowiska.

Źródło: msn.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *