Jeden z najczęściej używanych leków przeciwbólowych na świecie może powodować niepożądane skutki uboczne, o czym ostrzegają naukowcy. Najnowsze badania pokazują, że zażywanie paracetamolu nie pozostaje bez wpływu na ludzkie zachowanie.
Paracetamol może być niebezpieczny. Naukowcy ostrzegają przed nietypowym skutkiem ubocznym Najnowsze badania acetaminofenu, znanego również jako paracetamol pokazują, że przyjmowanie zawierających go leków może zwiększać skłonność do podejmowania ryzyka.
Paracetamol może wywoływać niepożądane skutki uboczne
-Acetaminofen wydaje się zmniejszać negatywne emocje, kiedy [ludzie] rozważają ryzykowne czynności – po prostu nie czują takiego strachu – mówi neurobiolog Baldwin Way z Ohio State University.
Odkrycie opisane na łamach „Social Cognitive and AffectiveNeuroscience” jest uzupełnieniem dla dotychczasowych badań. To pokazuje, że paracetamol wpływa nie tylko na redukcję bólu, ale oddziałuje też na różne procesy psychologiczne, w tym obniżenie poziomu empatii, wrażliwości na ranienie uczuć innych czy funkcje poznawcze.
Nowe badania pokazują, że przyjmowanie leku może też osłabiać afektywną zdolność do postrzegania i oceny ryzyka. Chociaż jest to niewielki wpływ, warto mieć świadomość, że taka zależność występuje, zwłaszcza że paracetamol jest popularnym składnikiem wielu dostępnych bez recepty leków.
W badaniach, w których uczestniczyło ponad 500 studentów Ohio State University, Way i jego zespół zmierzyli, w jaki sposób pojedyncza dawka 1000 mg paracetamolu (zalecana maksymalna pojedyncza dawka dla dorosłych), losowo podawana uczestnikom, wpłynęła na ich ryzykowne zachowania. Wyniki były porównywane z grupą kontrolną, w której podawano placebo.
W trakcie eksperymentu uczestnicy musieli napompować balon pojawiający się na ekranie komputera. Za każde naciśnięcie pompki uczestnicy otrzymywali wirtualne pieniądze. Zadanie polegało na tym, aby zebrać ich jak najwięcej, pompując balon do maksymalnych rozmiarów. Wszystkie zdobyte środki przepadały, gdy balon pękał.
Wyniki pokazały, że uczniowie, którzy przyjmowali paracetamol, podejmowali znacznie większe ryzyko podczas wykonywania zadania w porównaniu z ostrożniejszą grupą przyjmującą placebo. Osoby przyjmujące lek pompowały (i rozrywały) swoje balony znacznie szybciej. Naukowcy uważają, że takie jednostki odczuwały mniejszy niepokój i mniej negatywnych emocji związanych z wielkością balonu i możliwością jego pęknięcia.
Kolejne z zadań, którym zajmowali się uczestnicy eksperymentu, wiązało się z wypełnianiem ankiet, w których oceniali poziom ryzyka dla różnych scenariuszy zdarzeń. Wśród nich były m.in. takie sytuacje jak obstawianie wyników wydarzeń sportowych, skakanie na bungee z wysokiego mostu lub jazda samochodem bez zapinania pasów bezpieczeństwa.
W tym przypadku wyniki były bardziej zróżnicowane, ale naukowcy na podstawie uzyskanej średniej potwierdzili, że istnieje istotny związek pomiędzy przyjmowaniem paracetamolu a skłonnością do podejmowania bardziej ryzykownych zachowań. Zespół planuje dalsze badania, aby dokładniej poznać i wyjaśnić występującą zależność.
Źródło: tech.wp.p