PIS SZYKUJE DRASTYCZNE ZMIANY W PAŃSTWIE

Będą projekty ustaw dot. zmian ustrojowych, sądowniczych i administracyjnych zgłaszane i procedowane dopiero po podpisaniu umowy koalicyjnej – powiedział polityk ze ścisłego kierownictwa PiS.

Jak poinformował Polską Agencję Prasową polityk ze ścisłego kierownictwa PiS, „kluczowe projekty ustaw dotyczących zmian ustrojowych, sądowniczych i administracyjnych będą zgłaszane i procedowane dopiero po podpisaniu umowy koalicyjnej”.

„Rzeczpospolita” donosi, że szykowane przez rząd zmiany zajdą zarówno w Sądzie Najwyższym, Naczelnym Sądzie Administracyjnym oraz w sądach powszechnych i administracyjnych. Dziennik tłumaczy, że największe zmiany mają dotyczyć SN – zamiast 97 sędziów (na 125 etatów) pozostać ma ich elitarna 20, może 30-osobowa grupa. Reszta przejdzie w stan spoczynku z powodu reorganizacji. Według gazety, dotychczasowe izby SN mają być też łączone. Izba Dyscyplinarna, do której funkcjonowania ogromne zastrzeżenia ma Trybunał Sprawiedliwości UE, może zostać połączona z Izbą Karną – ta nie budzi żadnych wątpliwości. Izba Cywilna miałaby zostać połączona z Izbą Pracy.

Według „Rz” zmiany zajdą w NSA. „W przypadku NSA mówi się o łączeniu izb oraz wprowadzeniu nowej izby dyscyplinarnej” – pisze dziennik. „Według źródeł zbliżonych do Ministerstwa Sprawiedliwości rozważa się także zwiększenie kompetencji prezydenta: miałby powoływać nie tylko prezesa NSA, jak obecnie, ale też jego zastępców i prezesów poszczególnych izb” – dodaje gazeta.

Politycy w rozmowie z mediami zapowiadali także projekt dekoncentracji rynku medialnego. Według Joanny Lichockiej (PiS), „decyzja ws. dekoncentracji mediów powinna zostać upubliczniona w najbliższych tygodniach”.

Czytaj więcej: POSEŁ KOALICJI POLSKIEJ CHCE KOALICJI Z PIS-EM

Media piszą także o planowanym przez rząd podziale Mazowsza. Politycy PiS przyznawali, że trwają prace nad projektem. W środę europoseł PiS Adam Bielan pytany o plany dotyczące podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawski, powiedział w TVP1, że „nie jest to wykluczone”. – Uważam, że to jedyne możliwe rozwiązanie, by przyspieszyć rozwój takich miast jak Radom, Siedlce, Ostrołęka czy Płock – dodał.

Źródło: Onet Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *