Powstanie Lubelska Kolej Aglomeracyjna? (galeria)

Dziś władze województwa i spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły porozumienie, na mocy którego po połowie mają się zrzucić na sfinansowanie wartej ok. 400 tys. zł koncepcji  Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Mieszkańcy mają zyskać lepszy dostęp do kolei, dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze mają być codzienne podróże.

– Dokument pozwoli opracować kierunki rozbudowy sieci linii kolejowych na terenie aglomeracji lubelskiej – informuje Magdalena Janus z Polskich Linii Kolejowych. –  Opracowanie koncepcji planowane jest w latach 2020-2021. Jej  koszt szacowany jest na ok. 400 tys. zł. Województwo lubelskie zobowiązało się pokryć połowę kosztów opracowania, a pozostałą część sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zajmą się też m.in. przeprowadzeniem przetargu na wybór wykonawcy koncepcji oraz będą sprawowały nadzór nad jej przygotowaniem. Powstanie koncepcji umożliwi opracowanie studium wykonalności, które określi szczegółowy zakres prac.

Czytaj więcej: PiS wydaje krocie na ochronę Jarosława Kaczyńskiego

– LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika – poinformowała Magdalena Janus z Polskich Linii Kolejowych. – Przeanalizowana zostanie możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona zostanie też elektryfikacja odcinka Lublin – Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od Chełma, co zagwarantuje lepszą integrację transportu kolejowego i lotniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *