POŻAR W KATEDRZE w Nantes!

„Poważny pożar” wybuchł w sobotę rano w Katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes – poinformowała straż pożarna w departamencie Loara Atlantycka na zachodzie Francji. Prokuratura poinformowała, że mogło dojść do podpalenia.

-Organy wydają się być całkowicie zniszczone. Platforma, na której się znajdują, jest bardzo niestabilna i grozi zawaleniem – powiedział dziennikarzom dyrektor departamentalnej straży pożarnej, generał Laurent Ferlay. Dodał równocześnie, że wyrządzonych szkód nie można porównać z pożarem tej katedry z 1972 r., katastrofalnym pożarem paryskiej Notre Dame z 2019 r., czy bazyliki Saint Donatien w Nantes z 2015 roku.

Burmistrz Nantes Johanna Rolland również oświadczyła, że szkody nie są tak poważne, jak w następstwie pożaru z 1972 roku.

Służby pożarnicze zaalarmowano w sobotę o godz. 7.44. W akcji gaśniczej brało udział ok. 100 strażaków. Strażacy, który przybyli na miejsce, odkryli „poważny pożar na poziomie organów znajdujących się za rozetą i na tym skupiła się akcja gaśnicza” – poinformował szef straży pożarnej w departamencie Loara Atlantycka, generał Laurent Ferlay. Służby dokonały również „rekonesansu budowli i ochroniły dzieła sztuki w porozumieniu z władzami katedry”.

Pierwsza rocznica pożaru w Notre Dame. Jak katedra wygląda teraz?

Czytaj więcej: KINGA DUDA SEKSOWNIE TAŃCZY! MAMY NAGRANIE!

-Na tym etapie wszczynamy dochodzenie w sprawie podpalenia – poinformował prokurator Nantes Pierre Sennes. Zastrzegł, że na razie nie można wyciągnąć żadnych wniosków, ale śledztwo może przynieść nowe elementy. Prokurator powiedział, że na razie odnotowano „trzy oddzielne punkty pożaru”.

Źródło: Onet Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *