Prace nad szczepionką zawieszone!

W Ameryce wstrzymano testy nad kolejną szczepionką przeciwko Covid-19, znajdujące się w najbardziej zaawansowanej trzeciej fazie badań. Teraz zawieszono prace nad preparatem amerykańskiego koncernu Johnson&Johnson.

Nie poinformowano, co było powodem wstrzymania badań nad szczepionką. Amerykański koncern odmawia na razie podania bliższych szczegółów. Wiadomo tylko, że u jednego z ochotników doszło do powstania niepożądanych działań ubocznych.

W opublikowanym przez firmę oświadczeniu podkreśla się, że analizowany jest obecnie przypadek pacjenta, u którego doszło do powikłań. Na razie nie wiemy nawet, czy otrzymywał on placebo, czy też szczepionkę.

Prof. William Schaffner, specjalista chorób zakaźnych Vanderbilt University podejrzewa, że może chodzić o poważne działanie niepożądane. Jego zdaniem dotyczy to raczej jakieś choroby neurologicznej. Gdyby chodziło i raka prostaty, niekontrolowaną cukrzycę czy zawał serca, nie wstrzymywano by wszystkich testów – zauważa w wypowiedzi dla Reutersa.

Podobna sytuacja wystąpiła w związku z wstrzymaniem przed kilkoma tygodniami testów prowadzonych w trzeciej fazie badań nad szczepionką koncernu AstraZeneca. Powodem było wykrycie u jednego z pacjentów poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego (transverse myelitis). Niszczy ona mielinę, osłonę włókien nerwowych, co przerywa komunikację miedzy komórkami nerwowymi rdzenia i resztą ciała. Często pojawia się po zakażeniu wirusowym i jest reakcją immunologiczną.

Incydent ten wyjaśniono i badania nad preparatem tego koncernu wznowiono w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Indiach i Afryce Południowej. Na razie nie zostały jedynie uruchomione ponownie w USA.

Czytaj więcej: Morawiecki w kwarantannie

Z obydwiema szczepionkami wiązane są ogromne nadzieje na szybkie ich wprowadzenie do użycia. We wrześniu opublikowano badania, z których wynika, że preparat koncernu Johnso&Johnson wywołuje silną reakcję immunologiczną przeciwko koronawirusowi. Trzecią fazą badań planowano objąć w sumie 60 tys. osób. Ich wyniki miały być znane pod koniec tego roku lub na początku 2021 r.

Źródło: RMF FM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *