RADOM STOLICĄ WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO?

Sejm już w sierpniu zajmie się projektem ustawy autorstwa PiS, który będzie zakładał stworzenie nowego województwa warszawskiego – W grę wchodzą dwie miejscowości!

-Jestem za tym, żeby zrobić to pilnie – tak wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki odpowiedział w środę w Sejmie dziennikarzom na pytanie o wydzielenie Warszawy z Mazowsza i stworzenie dwóch nowych województw. Pomysł ten wzbudza duże kontrowersje i jest jednym z głównych politycznych tematów ostatnich dni.

Zjednoczona Prawica jest przekonana, że należy wyodrębnić Warszawę z województwa mazowieckiego jeszcze w tym roku. Władze województwa – z marszałkiem Adamem Struzikiem (PSL) – zapowiedź podziału administracyjnego nazywają działaniem politycznym „irracjonalnym”.

Kierownictwo PiS – z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele – jest zdeterminowane, by stworzyć dwa osobne województwa i zorganizować nowe wybory do sejmiku w Warszawie już jesienią. – Tak zapewne się stanie – przekonują politycy z PiS-u.

To oznacza, że niebawem projekt ustawy w tej sprawie powinien trafić do Sejmu. – Spodziewam się, że tak będzie – mówi Wirtualnej Polsce z ubolewaniem wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski. Jak dodaje: – PiS będzie brało się teraz za utrwalanie władzy na kolejne kadencje. Jednym z takich sposobów jest przejęcie samorządów, bo przecież podział województwa to tylko przykrywka.

Jak rozważa się w PiS, stolicą Mazowsza – po podziale województwa – mógłby być Płock. Taką koncepcję promuje m.in. wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, który – jak sam przyznał – „działa z upoważnienia ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry

Inne zdanie w tej sprawie ma rzecznik PiS Radosław Fogiel oraz polityk tej partii Marek Suski. Oni są orędownikami utworzenia stolicy nowego województwa mazowieckiego – bez miasta stołecznego Warszawy – nie w Płocku, a w Radomiu, jest Marek Susk

-Nie chcemy, by była to gra o sumie zerowej. To mogą być różne rozwiązania, wzorowane na przykład na tym, jak zorganizowane są województwa kujawsko-pomorskie czy też lubuskie. Nie chcemy niczyjej krzywdy – przekonuje nas rzecznik PiS.

Nie ukrywa przy tym swojego przywiązania do Radomia: – W Radomiu się urodziłem, wychowałem, stąd pochodzi moja rodzina, z tego miasta startowałem w wyborach. Na pewno więc będę robił wszystko, wraz z posłami reprezentującymi ziemię radomską, żeby Radom miał zapewniony status miasta wojewódzkiego – zapewnia Fogiel. Jak przekonuje, jest wiele aspektów przemawiających za Radomiem – od historycznych („Radom był siedzibą królów” – przypomina rzecznik), przez logistyczne, po geograficzne.

Czytaj więcej: TRWA SPOTKANIE DUDY I TRZASKOWSKIEGO! WIEMY O CZYM ROZMAWIAJĄ…

-Mam nadzieję, że po podziale województwa mazowieckiego, po wyłączeniu Warszawy i okolic i utworzeniu nowego województwa, to Radom będzie pełnił funkcję miasta wojewódzkiego – podsumowuje rozmówca Wirtualnej Polski.

Źródło: WP Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *