Rekomendacja ministra zdrowia ws. wyborów prezydenckich! Szumowski znowu mydli oczy

Minister zdrowia poinformował dzisiaj, że nie ma mowy o bezpiecznym przeprowadzeniu tradycyjnych wyborów przed wynalezieniem szczepionki na koronawirusa. Szumowski przedstawił swoje rekomendacje premierowi.

Nadal nie wiadomo kiedy i w jakiej formule odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. Prawo i Sprawiedliwość za wszelką cenę chce przeprowadzić je 10 maja matodą korespondencyjną. Łukasz Szumowski stwierdził, że wybory korespondencyjne są w tym momencie jedyną opcją, żeby przeprowadzić głosowanie w sposób bezpieczny.

Ogólne rekomendacje są takie, żeby maksymalnie zmniejszyć liczbę kontaktów międzyludzkich, aby utrzymywać reżim sanitarny. Będziemy mogli wydać rekomendacje, jako ministerstwo zdrowia, posiłkując się opinią inspekcji sanitarnej, wtedy gdy będziemy znali szczegóły techniczne przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych – powiedział minister.

Nie ma metody bezpiecznej wyboru prezydenta w czasach epidemii, w formie tradycyjnej. Wydaje mi się, że to byłoby powiązane ze zbyt dużą liczba kontaktów międzyludzkich. Jedyną formą, jaką mogę rekomendować jako minister zdrowia, z punktu widzenia medycznego, są wybory korespondencyjne, bo one minimalizują kontakt międzyludzki i ryzyko związane z transmisja wirusa. (…) Z puntu widzenia medycznego jedyną datą, w której będziemy bezpieczni w tak dużym akcie, jakim są wybory prezydenckie, jest czas kiedy będzie szczepionka. To jest najwcześniej za półtora, do dwóch lat – dodał.

Czytaj także: Ziobro zapowiada śledztwa wobec lekarzy i pielęgniarek, którzy odmówili pracy z zakażonymi

Należy dodać, że pracownicy poczty twierdzą, że wybory korespondencyjne w czasie epidemii są wielkim zagrożeniem dla pracowników poczty oraz obywateli. Pojawiają się również komentatorze podkreślające możliwość sfałszowania wyborów korespondencyjnych.

Źródło: TVP Info, PAP, nczas.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *