Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu otwarte!

W piątek 17 lipca w siedzibie muzeum odbyło się uroczyste otwarcie Roztoczańskiego Muzeum PRL w Zamościu. Gośćmi byli przedstawiciele branży turystycznej, władz samorządowych, media i „Zasłużeni Zaopatrzeniowcy”, którzy wsparli muzeum poprzez przekazanie rzeczy do urządzenia wystaw.

Po skończonej pracy wspólnie uczciliśmy wykonanie planu! Wspólna zabawa jednoczy społeczeństwo, zatem zrobiłem wszystko, by otworzyć uroczyście muzeum chociażby w gronie osób wspierających utworzenie muzeum. Goście byli zadowoleni – mimo, że zwiedzanie odbyło się w maseczkach i z zachowaniem wymagań reżimu sanitarnego. W Roztoczańskim Muzeum PRL można obejrzeć 5 gabinetów odtworzonych na czasy PRL (kuchnia, pokój lata 70., łazienka, pokój lata 80. i gabinet urzędnika) oraz 11 wystaw tematycznych (muzyka, Pewex, dokumenty, turystyka, narzędziownia/garaż, apteczka, motoryzacja, toaletka modnej pani i modnego pana, Pałac Kultury i Nauki, moda i krawiectwo, film). Jestem przekonany, że warto przypomnieć sobie swoje lata młodości lub poznać historię Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, wszak tak nie odległą – mówił Tomasz Pakuła, założyciel Roztoczańskiego Muzeum PRL w Zamościu.

Przedstawiono tutaj PRL-owską rzeczywistość nie po to, by się z niej wyśmiewać, ani też ją wychwalać. W muzeum pokazano ją taką, jaka była. Muzeum jest poświęcone wspomnieniom i pamiątkom po PRL-u. Nie jest natomiast miejscem propagandy komunistycznej. Prezentowany zakres zbiorów to pamiątki z lat 1944–1989. W muzeum znajdują się zbiory
zebrane głównie z terenów Roztocza i Zamojszczyzny, ale także przekazane przez darczyńców z całej Polski. Pomimo tego, że upłynęło tyle lat, wiele rzeczy w muzeum jest jeszcze z metkami, z ceną i datą produkcji, w idealnym stanie.

Muzeum zwiedza się z audioprzewodnikiem, do którego głosu użyczył Tomasz Knapik – słynny lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, a kiedyś lektor Polskiej Kroniki Filmowej – tak popularnej w czasach PRL

Muzeum mieści się przy ul. Weteranów 6 (tj. 1,5 km od Starówki). Bilety wstępu kosztują: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł.

W wakacje muzeum jest czynne codziennie w godz. 10:00-18:00.

Źródło: Materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *