Rząd chce dostępu do lokalizacji z telefonów Polaków

Wszystko w imię walki z epidemią, na chwilę, dla naszego dobra, tak jak z VAT-em 23% który miał być wprowadzony „na chwilę”. Gazeta Prawna donosi o niepokojącym zapisie w projekcie nowelizacji tarczy antykryzysowej.

Ministerstwo Cyfryzacji chce dostać dane z lokalizacji telefonów komórkowych wszystkich Polaków dotyczące ich przemieszczania się, aby stworzyć wzorce rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„Projekt nowelizacji ustawy, do którego dotarł DGP, przewiduje, że w czasie zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu klęski żywiołowej operator telekomunikacyjny będzie zobowiązany dostarczyć ministrowi cyfryzacji dane (obejmujące okres ostatnich 14 dni) o lokalizacji telefonów komórkowych osób zarażonych koronawirusem lub objętych kwarantanną. Na tym jednak nie koniec. Minister ma także otrzymywać dane – co prawda zanonimizowane – o lokalizacji „urządzeń końcowych” wszystkich użytkowników, także tych zdrowych.” –  podaje Dziennik GazetaPrawna i dodaje:

„Szef rządu, na wniosek ministra cyfryzacji, będzie mógł wydać operatorowi telekomunikacyjnemu polecenie przekazywania innych danych o lokalizacji urządzeń końcowych, „mając na uwadze niezbędność przekazywanych danych dla narzędzia analitycznego”. Polecenia premiera będą wydawane w drodze decyzji administracyjnej, podlegać natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie będą wymagały uzasadnienia. (…) „szczegółowy zakres danych, sposób i tryb ich przekazywania mogą zostać określone w umowie pomiędzy ministrem właściwym do spraw informatyzacji a operatorem”, a zgoda użytkownika końcowego na przetwarzanie i udostępnianie danych lokalizacyjnych nie będzie wymagana.”

Czytaj także: Bosak: „Obserwujemy zapaść państwa. Nie wszyscy to jeszcze widzą, ale za kilka tygodni zobaczą to nawet widzowie TVP”

Nasuwa się pytanie, czy zbierane dane analityczne nie będą nadużywane? Czy pomoże to walczyć z koronawirusem? Czy wraz z pandemią nadchodzi koniec wolności i prywatności? Wszystko wskazuje na to, że świat wymyślony przez George’a Orwella wydaje się coraz bardziej rzeczywisty.

Źródło: gazetaprawna.pl

2 thoughts on “Rząd chce dostępu do lokalizacji z telefonów Polaków

  1. Skurwysyny kupili PEGASUSA od żydów i tak mają pełną inwigilację, w centralach przy zakupie nowego telefonu wymagają adresu PESEL i inne dane do lokalizacji. Jak zgubisz telefon to żadna gnida Tobie nie pomoże. Jak to będzie policjant czy inna osoba na świeczniku to zlokalizują w 5 minut. Teraz przez nowe ustawy pisane nocami bez żadnych konsultacji społecznych wszyscy będą inwigilowani przez cały czas. To co zamierzacie wprowadzić to bezprawie i nie sprawiedliwość.
    Banda nieudaczników i złodziei kradnących swobodę obywateli Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *